8 jõulufilmi neile, kellel on “Die Hardist” ja Kevin McCallisterist villand

"Joyeux Noël" tõestab, et ka Esimese maailmasõja hullumeelsuses peeti jõuludest lugu.Foto: kuvatõmmis

Lõpuks väsib isegi väga andunud jõulufilmifänn ära sellest, et igal aastal unustatakse Kevin koju ja Nakatomi Plazas on terroristid.

“Die Hard” ja “Üksinda kodus” on muidugi kinoklassika, aga teeme ka ülevaate rohkem- ja vähemtuntud jõulufilmidest erinevates žanrites, mis pole Eesti publikule nii tuntud. Vähemalt telekavast neid enamasti ei leia.

Kaks komöödiat:

Jingle All the Way (1996)

Ehk ka kõige enam Eesti telekanalite eetrisse jõudnud lastele sobiv komöödiafilm, milles Arnold Schwarzenegger mängib meest, kellel pole oma pere jaoks aega ning kes pidevalt veab oma poega alt.

Pühade eel avastab ta, et lubadus kinkida lapsele jõuludeks Turbomani mänguasi on oodatust keerulisem ning see paiskab ta õppetundide rajale.

The Night Before (2015)

Kujutage ette ühte tüüpilist filmi Seth Rogeniga ja nüüd pange sellele jõulumüts pähe. See on tahumatu, robustne stoner-komöödia meestest, kes keelduvad täiskasvanuellu astumast ja püüavad tähistada oma viimast raju jõulupidu. Peaosades Seth Rogen, Joseph Gordon-Levitt, Anthony Mackie ja Jillian Bell. 

Jõulu-sõjafilm:

Joyeux Noël (2005)

See Prantsuse-Inglise-Saksa mitmekeelne film, mis leiab aset Esimese maailmasõja kaevikutes räägib tõsielulise loo detsembrist 1914. aastal.

Sõltumata kõrgemate ohvitseride käskudest panevad erinevate poolte sõdurid oma relvad maha ning tähistavad koos jõule. 

Romantika, armastus:

Edward Scissorhands (1990)

See sünge romantiline fantaasiafilm räägib kunstlikust mehest Edwardist, kellel on käte asemel käärid.

Edward asub elama tüüpilise äärelinna pere juurde, kus armub peretütresse Kimi. Režissöör on Tim Burton, osades astuvad üles Johnny Depp ja Winona Ryder. See peaks juba piisavalt ütlema.

Carol (2015)

Romantilised jõulufilmid räägivad tihti armastusest, aga väga stereotüüpsel viisil. Tüdrukud leiavad endale printsi, naised mehe ja mehed naise.

Jõulufilmide romantilised klišeed defineerinud “Love Actually” ja muu sarnase heteronormatiivse romantilise komöödia kõrval on “Carol” nagu värske sõõm õhku. Lugu ise on lihtne: poetöötaja Therese armub jõulude saabudes müstilisse vanemasse naisesse.

Meet Me in St Louis (1944)

Meet Me in St Louis on muusikalifilm, mis räägib Smithi perekonnas aastatel 1903-1904. Tüdinud lapsikutest rollidest, otsustas Hollywoodi tolle aja üks tuntumaid staare Judy Garland selles muusikalises filmis mängida armuvalus Esther Smithi, kuid produktsioon venis Garlandi käitumise tõttu korduvalt.

Vahel jäi Garland võtetele tunde hiljaks või ei ilmunud üldse kohale ning alles aastaid hiljem selgus, et just sellel ajal oli tal uimastite tarbimise ja vaimse tervisega väga kehvasti. Filmist see muidugi välja ei paista. Sellest linateosest sai tuntuks näiteks laul “Have Yourself a Merry Little Christmas” ja nii mõnigi tänaseni tuntud jõululaul.

Veider, aga väga huvitav:

Gremlins (1984)

See horror-komöödia on väga lustakas žanrifilm. Kui nunnusid Hiina mogwai loomakesi pärast südaööd toita, muutuvad nad kohutavalt kavalateks ja õelateks  koletisteks. Igati vaatamist väärt linateos.

Eyes Wide Shut (1999)

Erootiline, müstiline ja psühholoogiline draama “Eyes Wide Shut” on Stanley Kubricku viimane film. Teemad on tõsised ja hirmutavad: AIDS, lapsprostitutsioon, petmine, salajased swinger-kogukonnad, narkootikumid ja palju muud.

Teades Kubricku pedantsust ja sümbolismi, ei ole kindlasti juhuslik, et filmi sündmused hargnevad lahti just jõulude ajal. Silmis on ainult üks koht, mis ei ole kaetud jõulukaunistustega ning pidev pühademeeleolu sisse pookimine annab julguse nimetada seda filmi ka tõesti võib-olla ootamatult jõulufilmiks.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.