Eesti filmitegija selgitab, mis on IMAX ja miks Nolan seda “Tenetis” kasutab

Christopher Nolan kasutamas IMAX kaamerat Tallinna linnahallis.Foto: Warner Bros.

Christopher Nolani seni kalleim originaalprojekt “Tenet” on Ühendriikides teeninud kõigest 36 miljonit dollarit ning kogu maailmas kokku veerand miljardit. Kuigi see kassatulu tundub suur, siis Hollywoodi ja Nolani mastaabis on tegu korraliku läbikukkumisega.

Mastaapsete lugude jutustamine ongi kallis ning seetõttu võimalik ainult siis, kui inimesed saavad tulla kinno neid lugusid vaatama. “Tenet” oli esimene suurem film, mis tuli kinodesse koroonast räsitud maailmas ning selle kesine kassatulu paneb mõtlema selliste suurprojektide võimalikkusele ja riskantsusele tänapäeva oludes.

Täbarat USA turu tulemust oli ju ette näha, kuna mitmed kinod on koroona tõttu suletud ja inimesed ei käi nii palju väljas. Kuid miks otsustati film siis ikkagi kinodesse paisata ja miks ei võinuks seda näiteks lihtsalt niisama Netflixile või Amazon Prime’ile litsentsida? Vastus peitub ühes sõnas: IMAX. 

Pea kõik Christopher Nolani viimased suurprojektid on filmitud peamiselt IMAX kaameratega ja seetõttu loodud just suurtel ekraanidel vaatamiseks. Režissöör Oskar Lehemaa (“Vanamehe film”, “Karv”) selgitab, miks on IMAX tehnoloogiaga loodud maailma oluline kogeda suures kinos ja räägib selle tehnika tagamaadest. 

“Vanamehe filmi” üks režissöör ja stsenarist Oskar Lehemaa. Foto: Sander Ilvest/Postimees/Scanpix

Mis on IMAX ja miks on see eriline?

Christopher Nolan on tuntud oma projektides IMAX kaamerate kasutamise poolest, ka suur osa “Tenetist” on filmitud just IMAXiga. Need kaamerad on hiiglaslikud – kaaluvad üle 100 kilo ja maksavad rohkem kui keskmine Viimsi maja.

Vajaminev filmilint on nii suur, et vajab vahetamist iga kolme minuti tagant. Neid kaameraid on mastaapsuse tõttu raske kasutada, kuid ometi on see seda väärt, kui filmida eepilisi lugusid. 

“IMAX on mõeldud eriti suurejoonelisteks lugudeks: kui teed filmi, mis on elamuslik, tõsine seiklus, eepiline lugu, siis reeglina sa tahad, et filmi pildikeel ja helimaastik vastaks loo eepilisele proportsioonile,” selgitab Lehemaa.

IMAX tehnoloogia annab lavastajatele rohkem võimalusi lugude jutustamiseks. Foto: Warner Bros.

Kohmakas, aga kasulik tööriist

Lehemaa sõnul on IMAX kaamerad tehniliselt eriti head, kuna filmilindil olev kinnisvara loo jutustamiseks on nii palju suurem.

“IMAXi filmilint on 70-millimeetrine ehk tavalisest filmilindist on pindala üheksa korda rohkem. Ja kuvasuhe raamil on suurem: ehk siis ta on suurem kõrguses ja pikkuses. See tähendab, et sul on palju rohkem võimalusi oma loo jutustamiseks.”

“IMAX kaamera on küll suur ja kohmakas, duublid on lühikesed ning filmilint on nii vali, et sellega ei saa suuri plaane ja emotsionaalseid stseene võtta, aga ometi on tulemus nii eriline,” arvab Lehemaa.

“Peale Nolani teevad IMAXiga filme veel mitmed režissöörid, Nolan on lihtsalt neist kõige sügavamate lugudega. “Teneti” puhul ja üldse Nolani filmide puhul ma saan 100% aru, miks ta seda formaati eelistab.”

Tallinnas Laagna teel toimunud võtetel kasutati autode külge kinnitatud IMAX kaameraid. Foto: Warner Bros.

Lehemaa selgitab, et selle pärast tulebki sellistes mõõtmetes filmitud linateost vaadata just kinos, soovituslikult ka IMAX kinos.

“Kui sa vaatad IMAXile filmitud ja vastavas kinos esitatud filmi ja film on ka veel hea, siis lihtsalt see lugu rullub su ees palju suuremini lahti ja haarab endasse. See kõik on tööriist, mis aitab filmitegijal vaataja enda ägedasse loosse sisse tõmmata.”

“Nolan võttis meeletu riski sellega, et see film praegu välja tuua ja ta on üks väheseid režissööre Hollywoodis, kes seda endale lubada saab, sest tal lihtsalt on nii palju võimu. Siin on dilemma, sest praegu on paljud kinod USAs kinni ja kassatulu väga madal.”

Filmitööstuse tulevik on ebakindel

Nolani “Tenet” oli proovikivi, millega testiti, kas ja kui palju inimesed kinodesse jõuavad. Tulemus oli paraku oodatust palju madalam ning teisi suurejoonelisi kinodes vaatamiseks loodud filme on juba hakatud edasi lükkama.

Esilinastuse on kaugemasse tulevikku tõstnud nii “Wonder Woman 1984” kui ka “Must Lesk” ning kahtlustatakse, et ka “Dune” liigub 2021. aastasse, kuna filmi äsja avaldatud treileris puudus esilinastuse kuupäev.

“”Teneti” puhul, misiganes kellegi arvamus filmist on, mulle meeldib, et see film eksisteerib ja selliseid filme saab teha. Christopher Nolan tegi seda suursuguselt ja justnimelt IMAXis. Nolan punnitab jõhkralt, et inimesed sellesse filmi sisse elaksid,” selgitab Oskar.

“Mu suurim hirm on, et see kaob ära ja mina kui filmitegija väga loodan, et kui mina peaksin jõudma selliste filmide juurde, kui ma tahan rääkida sellist suurt lugu, siis see tehnika ei ole aegunud. Praegu filmimaailmas hoitakse “Teneti” tulemustel igatahes silma hoolega peal.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.