Filmid

Järgmisel nädalal jõuab kinodesse film “Kuulsuse narrid”

Film jõuab kinodesse 9. jaanuarilFoto: pressimaterjal

Uue kodumaise komöödiafilmi “Kuulsuse narrid“ pidulik esilinastus toimub Ülemise Apollo kinos esmaspäeval, 9. jaanuaril. Kirjanik Saalomon Vesipruuli mängib filmis Karl Robert Saaremäe, looduseuurijat ja leiutajat Jaan Tatikat Veiko Porkanen.

Stsenaariumi autor Ott Kiluski sõnul on Eduard Bornhöhe loodud karakterid nõnda päris, et raamat jääb neile kitsaks.

“Bornhöhe olulisus meie väikese rahva kirjandusloos tõestamist ei vaja. Iroonilisest jutukogust “Tallinna narrid ja narrikesed“ pärinev lühike följetonlik pajatus “Kuulsuse narrid“ on Bornhöhe särava ja mitmekihilise loomingu seas vast kõige tuntum,” rääkis ta pressiteates.

“Selles loos avaldub täies jõus ja ilus kirjaniku huumorimeel ja jutustamisoskus. See on lugu, mis on alati kisendanud kaante vahelt teatrisse ja filmi, sest Bornhöhe loodud karakterid näikse justkui elust enesest,” lisas ta.

Bornhöhe sulest on pärit ka Eesti esimene algupärane ajalooline jutustus “Tasuja“, mida kirjutades oli autor vaid 17-aastane. Kiluski hinnangul võib lausa ikooniliseks pidada ka Bornhöhe kolmandat ajaloolist jutustust “Vürst Gabriel ehk Pirita kloostri viimased päevad“, sest selle teose põhjal vändatud seiklusfilm “Viimne reliikvia“ on igal eestlasel peas.

Kiluski sõnul valdab Bornhöhe meisterlikult groteski ja irooniat, mis peenest stiilitunnetusest juhituna ei muutu hetkekski räuskavaks sarkasmiks.

Paljud eestlased tunnevad “Kuulsuse narre” telelavastuse kaudu. Ago-Endrik Kerge lavastatud “Kuulsuse narrid“ oli omal ajal üks väheseid lõbusaid komöödiaid, mida tele-ekraanil sageli näidati.

Telelavastusest on eredalt rahva mällu talletunud Jüri Krjukov Saalomon Vesipruulina ja Urmas Kibuspuu Jaan Tatikana. Ka filmi peategelasteks on kirjanikuks saada ihkav Saalomon Vesipruul (Karl Robert Saaremäe) ja loodusuurijast leiutaja Jaan Tatikas (Veiko Porkanen).

Neile lisaks on filmis võtmeroll pesunaine Agnesel (Maiken Pius) ja liiakasuvõtjal Värdil (Ott Sepp), kelle tegelaskujude loomisel sai stsenarist Ott Kilusk inspiratsiooni teistest Bornhöhe sama kogumiku juttudest.

“Palavalt armastatud telelavastuse tehniline teostus ja formaat on paraku ajale jalgu jäänud, mistõttu oli viimane aeg teha “Kuulsuse narridest“ mängufilm, kus tuttav lugu ja tegelased saavad uue kaasaegse väljundi,“ lausus režissöör Ain Mäeots. 

Valitud kinodes saab osta pileteid eelseansssidele juba alates 1. jaanuarist. Kinokavadesse üle Eesti jõuab film 13. jaanuariks. Viljandis toimub esilinastus 11.01, Tartus 12.01 ja Pärnus 13.01.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.