Eestlaste miljonirakendus Whatifi plaanib revolutsiooni filmivaatamises, kuid arenguruumi veel on

Whatifi paneb vaatajad hääletama selle üle, mis filmis järgmisena juhtub.Foto: Whatifi

Kahe Eesti mehe, Jaanus Jussi ja Hardy Meybaumi, kellest viimane on start-up maailmas tuntud kui üks GrabCADi asutajatest, uusim projekt Whatifi loodab muuta viisi, kuidas tulevikus filme vaadatakse.

Apple’i ja Androidi nutiseadmetel tasuta saadaval olev telefonirakendus, mis on köitnud 10 miljoni dollari väärtuses investorite huvi (sealhulgas oli üks panustajatest ka Netflixi endine finantsjuht), tegi oma esimesed avalikud katsetused juba eelmisel suvel.

Vali ise, mis juhtub

Hetkel pakutakse kasutajatele väikeselt ekraanilt vaatamiseks kolme teost, millest kahel 16, ning suurimal lausa 64 erinevat võimalikku lõppu. Iga mõne minuti järel saavad “kinosaalis” koosviibijad valida kahe variandi vahel, kuhu lugu edasi võiks liikuda. 

Interaktiivse meedia idee ei ole iseenesest midagi uut. Vali-oma-seiklus raamatud olid populaarsed juba 80ndatel, story-mode’il põhinevad mitmed videomängud ning ekraniseeringutest on meile tuntuim Netflixi 2018. aasta “Black Mirror: Bandersnatch”.

Foto: Whatifi

Erinevalt teistest lisab Whatifi interaktiivsusele ka sotsiaalse komponendi. Selleks, et filmiga edasi liikuda, tuleb vaatajatel jõuda omavahel konsensusele, kasutades kas rakendusesisest jututuba või häälvestlust. 

Kas koroona elatakse üle?

See, mis on Whatifi eelis hetkel, võib osutuda tema hukatuseks tulevikus. Hoolimata sellest, et “kui pandeemia läbi saab” tundub umbes sama kaugel kui Eesti viie rikkaima riigi hulgas, oleme sellele loodetavasti siiski sammhaaval lähemale astumas. On kaheldav, kas normaliseerunud maailmas eelistaks keegi kinoskäigu või sõpradega filmiõhtu korraldamise asemel kodus nutitelefoni vaadata. 

Sestap tundub loogilisem, et Whatifi pakutav ei ole mõeldud tarbimiseks ühe korraga, vaid pigem tükkhaaval, näiteks igahommikusel trammisõidul. Seda nii oma ülesehituse, kuid ka hetkel pakutava sisukvaliteedi tõttu. Kõigi seniavaldatud filmide karakterid, süžee ja valikud on polariseerivad, pakkudes pigem üllatusmomente kui suuremat intellektuaalset või kunstilist rahuldust. 

Foto: Whatifi

Sarnast väikese ekraani lühiformaati jõudis katsetada ka õhinal sündinud, kuid kiirelt surnud Quibi. Platvormi nimigi tulenes sõnadest quick bites ehk väikesed ampsud ning oli mõeldud tarbimiseks ringiliikuvale inimesele. Siinkohal jääb õhku küsimus, kas Quibi tappis koroonaviirus või polnud seda lihtsalt kellelegi tarvis?

Arenguruumi veel on

Kuna Whatifi puhul on tegemist kodumaise ning alles lapsekingades rakendusega ei tahaks talle siiski enneaegset surma kuulutada. Selleks, et vältida Quibi saatust, ootab ees suur töö. Veidi vajab veel silumist tehniline pool, ent ennekõike tuleb eelkäijast paremini kuulata ning vastata kasutajate soovidele.

Ainuüksi interaktiivsuse silt ei pruugi olla piisav, et kinnitada oma koht Netflixide, YouTube’ide ja TikTokkide maailmas.

Pöördusime täpsustavate kommentaaride saamiseks Whatifi tegijate poole, keda meil kätte saada ei õnnestunud.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.