Mängud

Skandaal Eesti mängustuudios: arendajad süüdistavad juhti korruptsioonis, ahistamises ja firma ebaseaduslikus ülevõtmises

"Aeon Must Die!" on silmapaistva visuaalse stiiliga märulimäng.Foto: kaader treilerist

Rubriiki toetab

Kaheksa Eesti mängustuudio Limestone Gamesi endist töötajat süüdistavad firma juhti Jaroslav Lõssenkot ettevõtte illegaalses ülevõtmises, toksilise töökultuuri loomises, ahistamises, korruptsioonis ja töötajate vajaduste ignoreerimises.

Süüdistused avaldati eile koheselt pärast seda, mil oli lõppenud PlayStationi mänge tutvustav üritus State of Play, kus näidati ka Limestone Gamesi mängu “Aeon Must Die!” uusimat treilerit. Stuudio endised töötajad postitasid internetti hulgaliselt materjale, mis annavad aimu sügavatest siseprobleemidest.

Firma võeti valega üle

Limestone Gamesi asutaja ja “Aeon Must Die!” konteptsiooni looja Aleksei Nehoroshkin süüdistab enda koostööpartnerit Jaroslav Lõssenkot erinevates väärtegudes. Nehoroshkini sõnul veendi teda valeinfo põhjal alla kirjutama dokumendile, millega ta loobus positsioonist Limestone Gamesi juhatuses. Selle dokumendi tegelikku sisu Nehoroshkinile väidetavalt ei avaldatud. Nii sai Lõssenko täieliku kontrolli stuudio ja arendatavate mängude üle.

Materjalides mainitakse veel, et pidevates personalihädades Limestone Games tõi Venemaalt turistiviisaga Eestisse töötajaid, kes viisa lõppedes maksmata töötasude ja Lõssenkoga tekkinud konfliktide tõttu stuudioga suhted katkestasid.

Ka Nehoroshkinil endal ja teistel stuudio kohalikel töötajatel oli palgaga probleeme. Nehoroshkini sõnul ei saanud ta teatud perioodidel pikalt üldse palka, vahel oli töötasu 482 eurot kuus, kohati jälle 1000 eurot. Nehoroshkin mainib ka, et teatud perioodidel ei saanud ta ametlikku palka, vaid nii-öelda laenu Lõssenko isiklikult pangakontolt.

Materjalidest selgub ka, et Limestone’i arendajad ei olnud rahul tööruumidega ja töövahenditega. Mainitakse, et “Aeon Must Die!” loomiseks ei kasutatud legaalselt ostetud arendusprogramme, vaid nende programmide piraattarkvara.

Konfidentsiaalne kiri

Tekkinud probleemidega tegelemiseks pöördus Nehoroshkin advokaadi poole, kelle kulud on ta katnud omast taskust. Väidetavalt ei vastanud advokaadi erinevatele päringutele ja kirjadele Lõssenko ega ka “Aeon Must Die!” Prantsusmaal baseeruv levitaja Focus Home Interactive.

22. juunil saatsid Limestone’i töötajad eesotsas Nehoroshkiniga levitajale konfidentsiaalse kirja, milles palusid Focus Home’i abi tekkinud olukorra lahendamisel ja avaldasid lootust, et “Aeon Must Die!” kallal võib töö jätkuda siis kui Lõssenko välja vahetatakse. Samal päeval andis Nehoroshkin koos seitsme kolleegiga sisse lahkumisavaldused, mida Lõssenko keeldus vastu võtmast.

Limestone’i töötajate kiri Focus Home’ile saadeti konfidentsiaalselt, kuid paar päeva hiljem oli see pöördumine juba Lõssenko laual. Materjalides mainitakse, et Lõssenko saatis kirjale allkirja andud töötajad koju ja väitis, et kuni 22. juulini, mil nende leping lõpeb, ei pea nad enam oma töökohustusi täitma. Mõned tunnid hiljem hakkasid kojusaadetud töötajad saama aga sõnumeid ja e-kirju, kus nõuti, et nad tuleksid tagasi kontorisse ja töötaksid seal kuni lepinguperioodi lõpuni, 22. juulini.

Nehoroshkini palgatud advokaadi soovitusel nendele kirjadele ja sõnumitele ei vastatud. Sellest hoolimata olevat Lõssenko väidetavalt endistele töötajatele ähvardavaid kirju edasi saatnud ning läkitas neid ümber veenma ka enda pereliikmeid.

Vastust ei tule

Kuigi Focus Home Interactive’ile saadeti Limestone’i töötajate olukorda selgitav kiri juba 22. juunil, siis levitaja poolt järgnes sellele pea kuu aega vaikust. Sel ajal läks Eestis töötajate olukord aina hullemaks. Kuu aega hiljem palus Focus Home lõpuks Limestone’i töötajatel edasi anda materjale, mis nende süüdistusi tõestaksid. Seda väidetavalt ka tehti.

Augusti saabudes läheneb ka PlayStationi State of Play otseülekanne, kus on plaanis “Aeon Must Die!” treilerit näidata. Firmast lahkunud töötajad on mures – miljonitele silmapaaridele näidatav klipp on kokku pandud lepinguta töötanud inimeste poolt, kes ei ole oma töö eest palkagi saanud.

Pärast pikka ootamist saadakse lõpuks toru otsa Focus Home’i esindaja, kes väidab, et levitaja “Aeon Must Die!” State of Play treileri osas probleeme ei näe. Arendajatele öeldi, et State of Play on nende mängule suurepärane võimalus silma paista, et nad peaksid olema tänulikud ja keskenduma arenduse lõpetamisele.

Hetkel ei ole Lõssenko ja Nehoroshkini vaheline konflikt veel lahendust leidnud. Nehoroshkini sõnul on tema isiklikult investoritele võlgu 50 000 eurot ja enda tagatiseks pandud korteri, millele lisaks võib Lõssenko temalt väidetavalt kohtus välja nõuda veel raha. Nehoroshkin väidab, et Lõssenko nõuete aluseks on Limestone’i arendajate Focus Home’ile saadetud konfidentsiaalne dokument.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.