Xbox Series X versus Xbox Series S: kuidas erinevad Microsofti järgmise põlvkonna konsoolid?

Eksklusiivseid mänge siin ei ole, aga seda me teadsime juba varem.Foto: Microsoft

Lõpuks ometi on Microsoft ametlikult avalikustanud koos hindade ja ilmumiskuupäevadega firma uue põlvkonna mängukonsoolid Xbox Series X-i ja Series S-i.

Teeme selgeks, kuidas need masinad üksteisest erinevad ja milline uutest konsoolidest võiks sobida just sulle.

Alustuseks viskame pilgu peale mõlema Xboxi tehnilistele näitajatele:

Xbox Series X Xbox Series S
Hind 499 eurot 299 eurot
Mõõdud 151 x 151 x 301 mm Täpselt ei ole teada, 60% Series X-ist väiksem
Kaal 4,45 kg Ei ole teada
CPU Kohandatud AMD Zen 2, 8-core 3,8 GHz (3,6 GHz koos SMT-ga) Kohandatud AMD Zen 2, 8-core 3,6 GHz (3,4 GHz koos SMT-ga)
GPU Kohandatud RDNA 2, 12.15 TFLOP, 52 CU arvutusühikut taktsagedusel 1,825 GHz Kohandatud RDNA 2, 4 TFLOP, 20 CU arvutusühikut taktsagedusel 1,565 GHz
RAM 16 GB GDDR6 320-bit 10 GB GDDR6
Mälu ribalaius 10 GB juures 560 GB/s, 6 GB juures 336 GB/s 8 GB juures 224GB/s, 2 GB juures 56GB/s
Sisemälu 1 TB PCie Gen 4 NVME SSD 512 GB PCie Gen 4 NVME SSD
I/O 2,4 GB/s, kokkupakitult 4.8 GB/s 2,4 GB/s, kokkupakitult 4.8 GB/s
Väline mälu 1 TB mälukaart, USB HDD tugi 1 TB mälukaart, USB HDD tugi
Füüsilise meedia mängija 4K UHD Blu-ray Puudub
Resolutsioon 4K 60 FPS 1440p 60 FPS

Resolutsioon

Microsofti uute konsoolide suurim erinevus seisneb resolutsioonis. Tunduvalt võimsama graafikakaardiga Xbox Series X suudab mänge kuvada 4K resolutsiooniga 60 kaadrit sekundis. Väidetavalt on suudetakse sellest masinast välja pigistada isegi 120 kaadrit.

Series S see-eest 4K pilti ei näita – selle konsooli lagi on 1440p, kuid kaadrisagedus on jäänud muutumata. Ka see konsool jooksutab mänge 60 kaadrit sekundis ja peaks olema võimeline ka 120 kaadriks.

Kõikide Xbox Series X-i uuenduste ärakasutamiseks peaks sul olema kodus tulevikukindel 4K teler, millel on olemas HDMI 2,1 tugi, 60 Hz või isegi 120 Hz värskendussagedus ning muud kellad ja viled. Series X-i kasutades näevad mängud muidugi kaunimad välja ka vanematel telekatel, kuid kui tahad enda uuest Xboxist kätte saada kõike, siis vajad ka vastavat ekraani.

Kui kõige krõbedam resolutsioon ei ole sinu jaoks oluline ja sa ei oma 4K telekat, siis Series S on tegelikult suurepärane ja väga taskukohane valik. Kahe uue Xboxi üks peamisi erinevusi ongi just resolutsioon ning Microsoft on lubanud, et kõik muud funktsioonid töötavad Series S-i peal sama moodi nagu Series X-il.

Mälu

Veel üks oluline erinevus uute konsoolide vahel on SSD maht. Series X-iga tuleb kaasa 1 TB mahuga kõvaketas, kuid Series S pakub 512 GB suuruse SSD kettaga ruumi pea poole vähem.

Järgmise põlvkonna mängude puhul on suurema mahuga ketas kindlasti parem – juba praegu nõuab näiteks “Call of Duty: Modern Warfare” pea 200 GB vaba ruumi. Ei ole mingit põhjust arvata, et tulevikus aina suuremaks ja komplekssemaks muutuvad mängud hakkaksid võtma vähem ruumi.

Seda probleemi saab lahendada väliste andmekandjatega, mida mõlemad konsoolid toetavad. Siin tulevad aga juba mängu lisakulud ja HDD ketast kasutades pead arvestama, et SSD-le omaseid kiireid laadimisaegasid sa ei näe. Xbox toob turule ka spetsiaalsed 1 TB suurused mälukaardid, mille hinnad jäävad tõenäoliselt paarisaja euro juurde.

Milline konsool mulle sobib?

Kas sinu jaoks on oluline 4K resolutsioon ja parim graafika? Kas sul on olemas ekraan, mis võimaldab sul kõike seda täiel mahul nautida? Kas oled valmis maksma mängukonsooli eest 500 eurot?

Kui vastad nendele küsimustele jaatavalt, siis vali Xbox Series X. Paberil on see konsool uue põlvkonna mängumasinatest kõige võimsam ning 500 euro eest saad sa tegelikult üsna palju. Pikalt spekuleeriti, et Series X hakkab maksma märgatavalt rohkem, seega hinna üle kurta ei saa.

Kui sul ei ole 4K ekraani, sa ei kavatse seda lähiajal hankida ning sa ei pea vajalikuks mängida kõiki mänge parima pildikvaliteediga, siis võib sulle paremini sobida Xbox Series S. Sellel masinal peaksid mängud ikka jooksma 60 kaadrit sekundis ja olemas on ka Series X-iga kaasa tulevad funktsioonid nagu kiired laadimisajad, mitmete mängude samal ajal jooksutamine ja muu.

Tõsi, veel ei ole teada, kuidas Series S-i nõrgem graafikaprotsessor saab hakkama tehniliselt tohutult nõudliku kiirtejälitusega, millest saab järgmise põlvkonna mängude üks olulisemad graafilisi uuendusi. Kuid kui sind huvitab graafika, siis otsustad niikuinii Series X-i kasuks. Ja olgem ausad, 300-eurone uue põlvkonna konsool kõlab ikka väga hästi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.