“Teenijanna loo” seksistlik düstoopia on meile lähemal kui tunnistada soovime

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Raamatu põhjal loodud seriaalis astub Offredi rollis üles "Mad Menist" tuntud Elisabeth Moss (paremal).Foto: kuvatõmmis

Rubriiki toetab

  • Ligi 4000 raamatut ootavad sind!
  • Loe või kuula telefonis ja tahvlis
  • Vaata rohkem!

Margaret Atwoodi “Teenijanna lugu” ilmus esmakordselt 1985. aastal, kuid raamatu sõnum on täna sama aktuaalne kui toona. Ehk isegi aktuaalsem.

“Teenijanna loo” tegevus leiab aset lähitulevikus Ühendriikides, kus USA valitsus on ultrakonservatiivse riigipöörde tagajärjel kukutatud. Vana riik on kadunud ja selle asemele on kerkinud uus – Gilead. Tegu on patriarhaadi diktatuuriga, kus loodusreostuse tagajärjel aina langevat iivet üritatakse tõusule sundida naiste omandiseisusesse surumisega. Riigikord näeb naisi teenijate, emade, ja eelkõige sünnitajate rollis.

Raamatu peategelane on naine nimega Offred, kelle määratud roll ongi olla sünnitaja. Mõistagi ei ole Offred tema päris nimi, vaid see anti talle uue riigikorra poolt siis, kui ta oma uue peremehe majja teenima saadeti. Valdava osa ajast veedab Offred oma toas aknast välja vaadates ja mõtiskledes või teise omasuguse teenijannaga turul käies. Korra nädalas lamab ta majaperemehe abikaasa jalge vahele abielupaari voodisse ja mees üritab teda rasestada. Ja nii nädalast nädalasse.

“Teenijanna loo” autor Margaret Atwood.Foto: AP/Scanpix

“Teenijanna lugu” on üks paremaid näiteid minimalistlikust romaanist, mis mulle on kätte sattunud. Lugejale öeldakse vähe, kuna Offred ei tea teda ümbritseva kohta pea midagi – tal pole lubatud lugeda, telekat vaadata ega võõrastega rääkida. Seega ei seletata lahti näiteks uue poliitilise korra olemust ega seda, kuidas toimib ühiskond. Lugeja on Offredi ümbritsevast sama suures teadmatuses nagu Offred ise.

Läbi Offredi kogemuste keskendub lugu eelkõige poliitilisele apaatiale ja sellega kaasnevatele ohtudele. Atwood üritab illustreerida, kui kiiresti võivad asjad valesti minna siis, kui suur osa ühiskonnast jääb poliitikakaugeks. Kui lisada võrrandisse teised aktuaalsed probleemid nagu langev iive ja aina kasvav loodusreostus, kerkib “Teenijanna loost” välja väga sünge nägemus tulevikust, mis ei tundugi äkitselt enam nii düstoopiline. Atwoodi loodud maailma võrsed on osalt reaalsuses juba täiesti olemas.

“Teenijanna lugu” saab lugeda Elisa Raamatu vahendusel, lisaks on teos saadaval ka Rahva Raamatus ja Apollos. Peagi saame võimaluse ka Offredi süngesse eksistentsi naasta, sest Margaret Atwood kirjutab hetkel “Teenijanna loole” järge.

Kui lugemise jaoks pole tuju, siis on Hulu loonud “Teenijanna loost” mitmeid auhindu võitnud kvaliteetsarja.

https://www.youtube.com/watch?v=SAXy_NyUN6k

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.