Ghana, Bulgaaria, Filipiinid ja Argentiina: kuidas Netflixi abil muu maailma kombel sõbrapäeva tähistada?

Veinil on alati olnud sõprussuhete loomisel ja soojas hoidmisel oluline roll.Foto: kaader filmist "Wine Country"

Kuigi Eestisse jõudis sõbra- ehk valentinipäeva tähistamine soomlaste eeskujul alles 1980. aastate lõpus, ei ole tegemist teps mitte uue leiutisega. Esimesed pidustused, mida võib võrrelda meie tänapäevaste kommetega, peeti viljakusjumalate auks maha juba Vana-Roomas. Püha Valentini ja romantikaga seostub 14. veebruar alates 14. sajandist. 

Kuigi Valentin on tänapäeval tuntud eelkõige armunute ja armastuse kaitsepühakuna, kuulusid tema vastutusvaldkonda muuseas ka katk, epilepsia ja mesinikud. Sestap ei olegi võib-olla nõnda imelik, et maailma eri paigus on valentinipäeva tavad üsna erinevad. 

Tutvustame paari viisi, kuidas võõrsil valentinipäeva tähistatakse ja kuidas Sina, hea lugeja, seda kodus diivanil teha saaksid. 

Bulgaaria 

Bulgaarlastel on Valentini asemikuks pügaja-Trifton ehk kohalik veinipühak. Traditsiooniliselt on 14. veebruaril esimene tööpäev viinamarjaistandustes ning alustada tuleb väätide pügamisest. Kui aga istandusse asja pole, võib tähistada ka lihtsalt ohtra veinijoomisega.

Kõrvale soovitame vaadata 2019. aasta filmi “Wine Country”. Tegemist on “Parks and Recreationist” tuntud Amy Poehleri režissööridebüüdiga, mille puhul ei tasu oodata esmaklassilist sümpoosioni, vaid kerget meelelahutust, kus Saturday Night Live’st tuntud keskealised naised joovad veini ja aeg-ajalt saab nalja ka.

Filipiinid 

Filipiinlased võtavad valentinipäeva eriti tõsiselt. Nimelt on seal kombeks korraldada masspulmi, kus nii koogi kui lilled maksab kinni kohalik omavalitsus.

Nii näiteks abiellus ühes koolimajas 2019. aastal korraga üle 500 paari, kelle hulgast kõige paremini riietunud võitsid 10 000 kohaliku peesot (170 eurot) pulmareisiraha. Selliste ettevõtmistega tasub aga olla ettevaatlik, kuna Filipiinid on praktiliselt ainus riik maailmas, kus lahutamine on ebaseaduslik.

Mitmete paaride armastuslugudega saab tutvuda ka 2010. aasta filmis “Valentine’s Day”, kus erinevates rollides astuvad üles umbes kõik kuulsused, keda sa üldse nimetada oskad. 

Ghana

2005. aastal kuulutas Ghana kultuuri- ja turismiminister 14. veebruari šokolaadipäevaks. Esmaseks eesmärgiks sai kohalike kakaotoodete populariseerimine, ent teisalt leidis minister, et šokolaad võiks noorte tähelepanu eemale viia ebamoraalsetelt seksuaalsuhetelt.

Et Ghana ametnike püüdlustele kaasa aidata, soovitab Diktor vaadata 2019. aasta dokumentaalsarja “Rotten”, mis keskendub sellele, kust ja mis hinnaga toit meie lauale jõuab.

Kel aga tsölibaadiks inspiratsiooni tarvis, võib Netflixist üles otsida “Charlie and the Chocolate Factory” (2005) ning elada kaasa sellele, kuidas ahned lapsed maiustuste tõttu huku leiavad.

Argentiina 

Kui eestlased vahetasid volbriöö tasa ja targu halloweeni vastu, siis Lõuna-Ameerikas elatakse jätkuvalt “rohkem on parem” põhimõttel. Lisaks läänemaailmas populaarsele valentinipäevale tähistavad argentiinlased igal aastal 1.–7. juulini ka “magusat nädalat”, mil lihtsalt ostetakse, kingitakse ning tarbitaksegi erinevaid suhkrutooteid.

Magusasõpradele soovitame kondiitrisaadet “Nailed It”, kus päris inimesed üritavad päriselt kooke küpsetada ja nii nagu tegelikkuses, ei lähe kõik alati 100% planeeritult. “Nailed It” on ilustamata lõbus vaatamine, mis lisab meisse eneseusku, et piirangute lõpuks oleme kõik vähemalt banaanileivaga hakkama saanud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.