Pildid ja videod: 6 eriti hirmsat Eesti lastesaadet, mis meid noorena eluks ajaks traumeerisid

Aukus silmad ja õudusunenägudesse sobivad kostüümid on vanemates lastesaadetes täiesti tavaline nähtus.Foto: Meelis Lokk/Postimees/Scanpix/ "Nõiakivi" ja "Mõmmi ja aabitsa" kuvatõmmised

Kuigi õudusfilmi žanr on Eestis veel algeline, on aastakümnete jooksul kodumaistel teleekraanidel seigelnud paras ports tegelasi, kes tekitasid judinaid ja hirmutasid lapsi, eelkõige oma väljanägemisega, juba tollal.

Tõime minevikust välja mõned kõhedad lastesarjad. Meeldetuletuseks ka neile, kes aastaid tagasi traumat ei saanud.

“Mõmmi ja aabits”

Teeme algust klassikaga. Esimene variant “Mõmmist ja aabitsast” oli ETV eetris aastatel 1973–1976 mustvalgena, ent kahjuks või õnneks ei ole need lindid säilinud. Meile täna tuntud värviline versioon pärineb 77.–78. aastast.

Kui Eesti vanematele tundus normaalne ja meelelahutuslik, et aukus silmade ja inimsuudega karud nende lastele tähti õpetasid, siis ameeriklaste huumoriveeb Cracked valis “Mõmmi aabitsa” mõned aastad tagasi põhjendatult maailma seitsme kõige sõgedama lastesaate hulka.

Foto: kaader seriaalist

“Tammetõru seiklused”

“Tammetõru seiklused” jooksis ETVs aastatel 1988–1989. See nukulavastus põhines Leedu kirjaniku jutustusel “Tammetõru seiklused Sõgedate maal”. 

Kui peategelane Tõruke oli isegi täitsa armas, siis kõrvaltegelased — eesotsas Vana Tammega — representeerisid oma väljanägemisega Sõgedate maad hästi.

Tänapäeval saaks Tammevana kasutada näiteks mõnes narkootikumide vastases kampaanias, hirmutamaks noorukeid sellega, mis võib juhtuda, kui teed LSDd.

Otto-Triin. Foto: Meelis Lokk / Postimees / Scanpix

“Otto-Triin”

“Otto-Triin” seikles TV3-e ekraanil aastatel 1993–1998. Ent kes oli Otto-Triin tegelikult? Oli ta mees või naine? Loom või müütiline olend? Ehk nagu juba Ivo Schenkenberg ammusel ajal teada tahtis: “Oled sa tont või inimene?”

Mõistetav, et 90-ndad olid Eestis keerulised ajad, ent kas tõesti ei pööranud keegi tähelepanu sellele, kui hirmuäratav see kahehambaline kodutu känguru laadne tont välja nägi? Tänaseks teame, et lapsi oleks tulnud Otto-Triinust kaugel hoida.

“Nõiakivi”

“Nõiakivi” oli Heljo Männi muinasjutul põhinev Eesti Televisiooni lavastus aastast 1979 ning hirmutas lapsi juba toona. Muide, aastal 2015 valisid “Ringvaate” vaatajad “Nõiakivi” kõigi aegade kõige õudsemaks lastesaateks.

Hirmuunenägude peamisteks süüdlasteks olid lavastuse pahalised kivinõid ja tema sidekick kivivalvur Ropka, kes võib-olla ka sinu vanaema kiviks tahtsid muuta.

“Kilpkonn Kipsi lastekas”

Kilpkonn Kipsi seikles oma sõbra kalaga 90ndate aastate lõpus praeguseks ammu hingusele läinud TV1-s. Kuigi 21. sajand oli peaaegu kohal, ei olnud kostüümid ajaga oluliselt kvaliteetsemaks muutunud.

Tänaseks on kadunud nii TV1 kui ka kilpkonn ning internetiavarustest on Kipsist pea võimatu leida video- või kasvõi pildimaterjali. Võib-olla ongi parem … kes mäletab, see mäletab. 

“Klaabu”

Kunstniku ja multifilmitegija Avo Paistiku loodud karakter Klaabu sündis aastal 1978. Ta on munakujuline heatahtlik olevus, kellel on kaks peenikest jalga ja kätt, suured ovaalsed silmad ning kaks krussis antenni ehk krimblit, ütleb tegelase kirjeldus. Kui “heatahtlik” välja jätta, oleks juba iseenesest hirmus.

Kõige veidram munakujulise olevuse seiklus on ilmselt 1981 linastunud Sven Grünbergi helidele loodud psühhedeelne “Klaabu kosmoses”, kus peategelane püüab end ja tundmatuid lontidega tulnukaid kõikeõgiva seene käest päästa.

Miks? Lihtsalt … miks? Foto: kuvatõmmis

Boonus: Vene muumid

Mitte küll otseselt kodumaine, ent piisavalt veider ning küllaltki vähetuntud on Nõukogude Liidu versioon Muumitrollidest.

1980–1983 tehti Venemaal “Mustkunstniku kübara” nime all kolm animeeritud lühifilmi, kus muumid näevad välja tunduvalt hirmsamad, kui meile tänapäeval tuntud ümmargused nunnud. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.