Tänane “Täistund” küsib: “Miks laseb riik oma lastel surra?” 

Ükski laps ei tohiks jääda ravita.Foto: tootja

See ei ole vaid sõnakõlks, vaid kriitiline küsimus kõigi Eesti lapsevanemate nimel, kelle lapsed seisavad silmitsi tõsiste haigustega, millele mujal maailmas leidub ravi, ent Eestis on sellele juurdepääs piiratud või keeruline.

“Meie riigiisad räägivad kõlavaid sõnu, kuidas iga laps on ülioluline ja sündivust tuleb tõsta,” rääkis “Täistunni” ajakirjanik Elo Mõttus-Leppik. “Kahjuks on aga paljud pered pidanud oma nahal tundma, kuidas hätta sattudes pöörab riik neile selja.”

Hoolimata sellest, et paljude raskete haiguste jaoks on meil ravi olemas, keeldutakse seda siiski võimaldamast. “Minu väikese printsessi kohta öeldi, et varsti ta enam ei liigu, kuni ta on lõpuks elav laip,“ rääkis kolme-aastase Desiree ema. “Meile öeldi, et ravim on olemas, mille saamisel ta jookseks ringi ja elaks täiesti terve inimesena, aga te ei saa seda. Palusime, anusime, et andke mu lapsele võimalus elada!” 

“Sellesse olukorda võib sattuda meist igaüks,” lisas Mõttus-Leppik. “Meie väikeses riigis, kus iga sündiv beebi on ime, ei tohiks ükski laps ravita jäämise pärast invaliidistuda ja surra.”

Raul Ranne lugu toob aga esile midagi hoopis teistsugust. Eestimaa on tegelikult päratult rikas – meil on sadade miljardite väärtuses kasutamata vara. Kõik me automaksud ning muudki majandusprobleemid võiks justkui võluvitsaga lahendada. “On rahustav teada, et meie kliimaministril on kindel seisukoht,” sõnas Ranne. Kuid nagu ikka, on ka selles küsimuses vastakaid arvamusi ja seisukohti.

Neeme Raud toob ekraanile Saare juurtega Eesti-Taani muusiku ja saksofonisti Maria Fausti. Ta on tuntud oma otsekohesuse poolest nii muusikas kui ka oma väljaütlemistes. Ta ei karda puudutada ühiskondlikke teemasid nagu meeste ja naiste suhted, võimumängud nii tööl kui ka kodus. 

Öeldakse, et Maria on nagu tsunami või tank. Tema kompromissitu loometee on tõstnud ta tippu. Tulekul on kaks uut plaati, millest üks on mõeldud filmimuusikaks ja teine suurlavastuseks Tartu Euroopa kultuuripealinn 2024 raames. 

Telemagasin “Täistund” on Kanal 2-s täna kell 20.30.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.