Tele

Uue telesaate “Kaubikurändurid” osalised: kaubiku ehitamine oli meile suur väljakutse

"Kaubikurändurite" peategelased on Kristjan Oro, Karmen Aasanurm ja nende koer LennyFoto: Magnus Heinmets

Alates 2. oktoobrist on Telia telekanali Inspira eetris uus saatesari “Kaubikurändurid”, mis räägib elustiili muutmisest ja rändamisest kaubikuga.

Kaubikurändurid Karmen Aasanurm, Kristjan Oro ja nende koer Lenny on otsustanud oma elu kaubikusse kolida ja ringi rännata. Suur osa saatest keskendubki sellele, kuidas kaubiku elamiskõlbulikuks tegemine välja näeb ning millega peab üldse arvestama, kui on soov suurt elustiilimuutust ette võtta. Lisaks viiakse televaatajad ka rännakule Soome Lapimaale ja Balti riikidesse.

„Me ise oleme saadet nimetanud elustiili ja elustiilimuutmise saateks, mis seguneb ka reisisaatega. See on siuke mix asjadest,“ ütles Aasanurm Diktorile.

Elustiilimuutustega kaasnevat aitavad vaatajatele selgitada mitmed saatekülalised. Näiteks räägib ühes osas muusik Sandra Vabarna harjumustest, kogenud loomaomanikuga tuleb aga juttu sellest, kuidas koera reisiks ette valmistada. Muu hulgas räägitakse ka minimalismist ja Marie Kondo korrastamise meetodist.

„Saates on ka erinevad rändava elustiili esindajad, kes seda elustiili üleval hoiavad. Näiteks väga põnev oli Ivo Tšetõrkiniga vestlus sellest, kuidas end välismaal kohalikuna tunda – kuidas sattuda situatsioonidesse ja leida huvitavaid tutvusi,“ märkis Oro.

Seega on elustiilimuutustega silmitsi seisvatel inimestel saatest mitmeid nippe ja vihjeid saada.

„Me mõtlesime, et ilmselt on sarnast olukorda väga paljudel inimestel, et on mingi mõte, mida arutatakse võib-olla samamoodi nagu meie ehk viis aastat või rohkemgi. Võib-olla ei tehtagi ära või tehakse kunagi hiljem… Me saate raames üritame näidata võimalusi, kuidas neid muutusi ette võtta,” sõnas Aasanurm.

Kaubikus on kõik eluks vajalik olemasFoto: Magnus Heinmets

Kaubiku ehitamine oli suur väljakutse

Kuigi mõte reisimisest ja maailma avastamisest mõlkus Aasanurme ja Oro meelel juba pikka aega, leiti alati vabandusi ja põhjendusi, miks selleks kõigeks veel õige aeg ei ole.

„Näiteks me võtsime koera ja mõtlesime, et kuidas sa siis koeraga reisid. Meie koera kohta võib ka öelda, et ta on teise ringi koer ehk tal on oma pagas kaasas, mis väljendub erinevates ärevustes. Lennukiga reisimine oleks meile seega võrdlemisi keeruline. Ehk põhjuseid leidis alati, aga üks hetk me avastasime, et miks mitte leida hoopis lahendusi, kuidas seda ära teha ja siis me leidsimegi vanlife’i elustiili,“ rääkis Aasanurm.

Selle aasta alguses ostsidki nad endale tühja kaubiku Ford Transiti ja asusid seda enda koduks ehitama. Aasanurm ja Oro tõdesid, et kaubiku elamiskõlbulikuks kohendamises midagi lihtsat ei olnud ning kaubiku koduseks muutmine võttis omajagu aega.

“Kaubikus ei ole seinad päris sirged, ülevalt läheb ju kitsamaks. Kõik on selline kumer ja ükski asi ei ole nagu standard. Ühe standardasja ehk Ikea köögi saime küll kaubikusse pandud, aga muidu ikkagi on nii, et iga asjaga, mis sa sinna paned, peab eraldi asjatama, et ta sinna sobiks ja paika jääks. Sõidu ajal on ju ka palju vibratsiooni ja peab mõtlema sellele, et asjad ei nagiseks jne,” kirjeldas Oro.

Aasanurm lisas, et kaubiku putitamisele eelnes põhjalik eeltöö, sest varasemat ehituskogemust neil tegelikult ei olnud. Neli kuud tagasi alanud ehitusprotsess on nüüd aga lõpule jõudmas ja vaja on teha veel vaid viimased väikesed viimistlused. Kaubikus saab aga juba sees elada küll – seal on olemas köök, lahtikäiv voodi jne.

“Köögist järgmist osa me kutsume suureks toaks, mis on selline istumisala, kuhu mahub kolm inimest. Seal on voodi alt väljatõmmatav laud, kus me saame tööd teha, süüa, külalisi kostitada jms. Istumisala on osaliselt ka WC – ühe kasti sisse oleme pannud kaasaskantava Portapoti, mida vajadusel kasutada saab,” rääkis Aasanurm.

„Duši meil otseselt sees ei ole, aga meil on selline dušipea otsik, mida me saame siis vajadusel kraanikausis või väljas ämbri või järveveega kasutada. Ehk siis põhimõtteliselt on meil kõik funktsioonid mis tavamajas, lihtsalt palju väiksemate ruutmeetrite peal,“ lisas ta.

Soovitavad vanlife elustiili ka teistele

Kaubikurändurid tõdesid, et on kaubikueluga seni väga rahule jäänud ja julgevad seda ka teistele soovitada.

„Aga tasub mõelda, kas ehitada ise või kasutada valmislahendust. Me oleme rahul, et me oleme ise selle teekonna ette võtnud ja teinud kaubiku täpselt selliseks, mis meie vajadustele vastab – et me kolmekesi ära mahuks ja meil oleks mugav reisida –, aga samas kui ei ole seda ehituskogemust, siis võib-olla ei pea kõike ise tegema,“ ütles Aasanurm.

Oro lisas, et nemadki kaalusid juba valmis tehtud kaubiku ostmist, ent leidsid siiski, et tahavad kaubiku oma käe järgi endale koduks kujundada. Küll aga tõdes ta, et ajaline ja rahaline pool, mis kaubiku ehitusse läheb, on märkimisväärne.

„See on päris suur elumuutus ja päris palju peab kohanema. Ja ka harjuma sellega, et meil ei ole kindlat sihtpunkti, kuhu me tahame kohale jõuda, vaid meie elu ongi selline pidev liikumine,” rääkis Aasanurm. „Aga igal juhul soovitaks seda teistelegi, sest ka meid on see viinud mugavustsoonist välja ning me oleme nii palju kasvanud ja arenenud selle suvega.”

“Kaubikurändurid” on Inspira kanalil alates 02. oktoobrist laupäeviti kell 19.30.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.