Tele

Uues doksarjas “Kalliskivikütid” kaevandatakse vääriskivi, mis oli mõeldud vaid kuninglikule soole

Sari on eetris neljapäevitiFoto: Viasat Explore

Uhiuus dokumentaalsari “Kalliskivikütid” jälgib ekstreemsetes tingimustes töötavate kirglike safiiriküttide kogukonna kõrg- ja mõõnaperioode, mil nad töötavad ekstreemsetes oludes, et jahtida kuningliku vääriskivina tuntud safiiri.

Safiir on üks klassikalistest vääriskividest nagu smaragd, teemant ja rubiin. Nelja kõige kallima vääriskivi hulka kuuluv mineraal on korundi teisend.

Peamiselt tuntud oma sügavsinise värvuse poolest on sinised safiirid tunnustatud ehtekivid. Looduses leidub aga ka üsna laias värviskaalas safiire. Safiirid on läbi aegade olnud populaarsed ja müstilised vääriskivid, mis sümboliseerib head õnne, truudust, tarkust, pühadust ja kaitset vaenlase eest.

Kuni 17. sajandi lõpuni tohtisid jumalikku soosingut sümboliseerivaid safiire kanda vaid valitud inimesed – peamiselt kuninglikust soost isikud ja ülempreestrid. Kui keegi teine safiire kandis, sai ta karistada. Katoliku kiriku kardinalid kannavad safiirsõrmuseid, samuti on safiirid Briti kroonijuveelides olulisel kohal.

Kuninglikkusega seostatakse safiire ka praegu – nimelt kinkis prints William oma pruudile Kate Middletonile oma emale, printsess Dianale kuulunud kuulsa safiiriga kihlasõrmuse.

Safiire kaevandatakse mitmel pool (c) Foto: Viasat Explore

Safiire kaevandatakse kõikjal maailmas, sealhulgas Austraalias, Indias, Sri Lankal, Myanmaris (endine Birma), Hiinas, Tais, Vietnamis, Kambodžas, Brasiilias, Madagaskaril, Aafrikas ja isegi USA-s. Üks kurikuulsamaid kaevanduskohtadest asub aga Austraalias Queenslandis.

2021. aasta üleujutused, mille tulemusel uhuti ära ka pealmine maapinna kiht, põhjustas see palju kahju kohalikule kinnisvarale, ent paradoksaalsel kombel on see õnnetus toonud kaasa tõelise „safiiripalaviku“. Tulvavesi on taandunud ja kohale on tulnud palju inimesi, kelle eesmärk on kaevandada seda väärtuslikku kalliskivi.

Dokumentaalsari “Kalliskivikütid“ jälgib viie meeskonna pürgimusi. Igal kaevuril on ainulaadne viis: mõned lõikavad maasügavustesse tunneleid, teised peavad lahtiseid kaevandusi, mis uuristavad maapinna sisse sügavaid auke.

Iga päev on võitlus, iga kalliskivi on raskelt tulnud võit. Selle suurepärase vääriskivi pimesi otsing paneb karastatud kaevurite pundi tõsiselt proovile. Asudes imelise looduse keskel peavad nad hakkama saama ekstreemsete ilmaolude, pingeliste ohtude, väga suurte masinate ja riskantsete seiklustega.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.