Narvakas ja saarlane jõululaulu ei kuula! Vaata, kus Eestis mängib kõige enam Karavani “Talve võlumaa”!

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Uurime välja, millist jõulumuusikat eestlased YouTube'is otsivad.Foto: Pete Markham/Flickr

Millisest jõulumuusikast eestlased lugu peavad? Võtsime appi Google Trendsi, et välja selgitada, milliseid pühadeteemalisi viise kaasmaalased kõige enam otsivad.

Ida-Virumaal ja Saaremaal “jõululaul” peale ei lähe

Alustasime natukene laiemalt ja esimese asjana uurisime, kui populaarne on YouTube’is viimase 30 päeva jooksul olnud otsingutermin “jõululaul”.

Termin “jõululaul” tegi detsembri alguses eestlaste otsingutes läbi suure hüppe.Foto: Google Trendsi kuvatõmmis

Nagu pildilt selgub, siis jõulumuusikat guugeldati juba novembri lõpus, kuid kõige kõrgemale kerkib kõver detsembri alguses. See on ka loogiline – jõulukuu algus toob endaga esmase pühademeeleolu laine ja see väljendub ka otsingutulemustes.

Pärast esimest hurraad langeb otsingute hulk märgatavalt, kuid püsib siiski kuu jooksul stabiilselt kõrgel tasemel. On huvitav, et alles nüüd, jõulude lähenedes, hakkab otsingute hulk jõudma detsembri alguses nähtud numbrite tasemele.

Kui vaatame lähemalt otsingute geograafilist jaotust, siis kõige usinamalt kuulatakse jõululaule Jõgeva-, Põlva- ja Viljandimaal. Esikolmiku sabas sörgivad Lääne- ja Järva maakonnad. Kuna miskipärast ei näita Trends statistikat Hiiumaa kohta, siis täit pilti eestlaste eelistustest saada on keeruline, kuid olemasoleva info põhjal on sõnal “jõululaul” kõige vähem lööki Ida-Virumaal ja Saaremaal.

Kõige popim eestikeelne jõululaul on…

Järgmiseks tahtsime välja selgitada, milline eestikeelne jõululaul on YouTube’i otsingutes viimase kuu jooksul olnud kõige popim. Selleks sisestasime Google Trendsi viis kodumaist jõuluhitti: “Tiliseb, tiliseb aisakell”, “Talvevõlumaa”, “Läbi lume sahiseva”, “Aisakell” ja “Oh kuusepuu”.

Eestikeelsete jõululaulude maastikul on üks selge valitseja.Foto: Google Trendsi kuvatõmmis

Nagu näha, siis “Tiliseb, tiliseb aisakell”, “Oh kuusepuu” ja “Läbi lume sahiseva” on kõik detsembri jooksud olnud üsna kõrges hinnas ja hoiavad otsingustatistikas sarnast joont. Teisele kohale platseerub vana tuttav “Talve võlumaa”, mille kuulajaskond on huvitaval kombel kõige suurem just Tartus.

Siiski, eestlaste seas YouTube’is vaieldamatult kõige populaarsem kodumaine jõululaul on üsna pika puuga “Aisakell”. Pea kogu detsembri vältel ei ole ühegi teise jõululoo otsingud selleni küündinud ning alates umbes 20. detsembrist on “Aisakella” YouTube’ist kuulamine erilise hoo sisse saanud. Võrreldes teiste valimisse kaasatud lugudega on “Aisakell” ka ainus, mille ostsingute hulk viimase paari päeva jooksul langenud ei ole.

https://www.youtube.com/watch?v=BJX2ZqeE9x4&t=27s

Populaarseim välismaine jõululaul ei olegi “Last Christmas”?

Millistest välismaistest jõululauludest eestlased lugu peavad? Taaskord panime ritta viis jõululugu, mis seekord pärit piiri tagant. Nendeks on “All I Want For Christmas Is You”, “Last Christmas”, “Jingle Bell Rock”, “Jingle Bells” ja “Silent Night”.

Millist välismaist jõulumuusikat eestlased kuulavad?Foto: Google Trendsi kuvatõmmis

Tundub, et mujal populaarne “Silent Night” eestlastele väga ei imponeeri, seda lugu otsitakse kõige enam Tartu maakonnas. Üheks maailma parimaks jõululauluks peetav Mariah Carey esitatud “All I Want For Christmas Is You” alustas detsembrit küll tugevalt, kuid kuu lõpus on eestlaste huvi loo vastu maha jahtunud.

Pronksikohale platseerub 1957. aastal kirjutatud “Jingle Bell Rock”, mille kuulatavus käib kuu jooksul üles-alla nagu ameerika mäed. Teist kohta hoiab varalahkunud George Michaeli bändi Wham! hitt “Last Christmas”, mis muutub jõulude lähenedes iga päevaga aina popimaks. Ehk trügib lõpuks esikohalegi.

Välismaiste lugude liidrikoht kinnitab aga selgelt, et eestlaste teadvuses seostuvad jõulud selgelt ühe muusikapalaga. Kõige otsitum piiritagune lugu eestlaste seas on “Jingle Bells”, mis pole muud, kui populaarseima eestikeelse loo “Aisakell” välismaine versioon.

Nüüd siis teame – ilma aisakelladeta eestlased jõule üle ei ela. Kõlagu lugu kas eesti- või inglise keeles, aga kõlama ta peab!

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.