Uudis

YouTube’is toimuvad suured muutused, mis mõjutavad ka Eesti sisuloojaid

Eesti ühe populaarsema juutuuberi Maria Rannavälja videote alla enam kommentaare jätta ei saa.Foto: kuvatõmmis

YouTube’is on toimumas suured muutused. Enam ei lubata alaealistel sisuloojatel ilma täiskasvanu juuresolekuta striimida, lisaks on alaealisi sisaldavate videote kommentaariumid välja lülitatud. See võib teha keerukamaks ka mitmete kohalike alaealiste sisuloojate elu.

Nüüd on lubatud alla 18-aastastel sisuloojatel voogedastada vaid täiskasvanud isiku juuresolekul. Loodud on uued masinõppeprogrammid, mis pidevalt juutuubi sisu läbi sorteerivad ja reegleid rikkuva sisu eemaldavad. Kanalid, mis selle ettekirjutuse vastu eksivad, võivad voogedastamise õiguse lõplikult kaotada.

Teiseks on YouTube asunud piirama võimalust jätta kommentaari nende videote alla, milles on kujutatud alaealisi. Selle põhjuseks on tõenäoliselt mitmed pedofiiliaskandaali, mis on viimasel ajal YouTube’i raputanud. Seetõttu otsustati muuseas juutuubist eemaldada ka “Fortnite’i” reklaamid.

Kolmanda suurema muudatusena jätkab YouTube videote soovitusfunktsiooni, millega tehti algust juba aasta esimeses pooles. Eesmärk on soovitada vähemal määral videoid, mis kujutavad alaealisi “riskantsetes olukordades”.

Muutused on juba jõus ja mõjutavad ka eestlasi

Juutuubis nooremate sisuloojate lehti külastades saab selgeks, et muudatused on juba jõustunud ja puudutavad ka kodumaiseid videote loojaid.

Näiteks Eesti juutuuberi Maria Rannavälja videote alla enam kommentaare postitada ei saa. Loo avaldamise hetkeks ei olnud Rannaväli Diktori päringutele vastanud. Teemat ei kommenteerinud ka mitmeid Eesti juutuubereid esindava ettevõtte Creatly tegev- ja produktsioonijuht Brait Pilvik.

Tõenäoliselt mõjutavad YouTube’is toimuvad muudatused märkimisväärselt ka ühe populaarseima juutuubi kanali Ryan ToysReview elukorraldust. Tegu on pea 20 miljoni jälgijaga kanaliga, kus väike poiss arvustab uusi lelusid. Ryani videote alla ei ole enam võimalik kommentaare jätta.

YouTube’i enda sõnul töötavad uued meetmed hästi. Väidetavalt on uhiuusi võtteid kasutades suudetud eemaldada varasemast kaks korda rohkem toksilisi ja vaenulikke kommentaare.

YouTube’i raporti põhjal on platvorm 2019 aasta esimeses kvartalis laste ohutuse eelnõuete rikkumiste tõttu eemaldanud rohkem kui 800 000 videot. Lisaks on YouTube viimase kahe aasta jooksul algatanud rohkem kui 6000 laste ärakasutamise menetlust.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.