5 filmi PÖFFil, mis panevad ajaloo elama

PÖFF on siin ja filmivalik on üüratu. Mida minna aga vaatama, kui ajaloost ei saa kunagi piisavalt?

„Riiklikud matused”

Holland-Leedu

Režissöör Sergei Loznitsa

Õudusfilm? Must komöödia? Kaks tundi detailselt jäädvustatud üldrahvalikku leina ja parteilist hüvastijättu Jossif Vissarionovitšiga. Värskelt restaureeritud arhiivimaterjal, mida 6.–9. märtsini 1953 väntas 200 operaatorit üle terve Nõukogude Liidu, sealhulgas ENSVs. Äratinistatud riik ja rahvas, kes valab suure juhi lahkumise puhul ämbrite kaupa pisaraid, hoolimata sellest, et miljonid nende kaasmaalased on tapetud või laagrisse saadetud.

„Nova Lituania”

Leedu

Režissöör Karolis Kaupinis

Põhineb intrigeerival ajaloolisel faktil: kahe sõja vahelisel ajal levitas Leedu geograaf Kazys Pakštas ideed rajada Ameerikasse või Aafrikasse Leedu koloonia, kuhu saaks vajadusel – näiteks sõjaohu eest – asustada kogu leedu rahva. Satiirilise alatooniga vaimukas ajalooline draama, mis käib faktidega vabalt ringi.

„Homme oleme vabad”

Saksamaa

Režissöör Hossein Pourseifi

Iraan, aasta 1979. Riiki vapustab revolutsioon, šahh kukutatakse. Koju naasvad dissidendid loodavad üles ehitada vaba ühiskonna, ent on peagi sunnitud tõdema, et selle asemel sünnib fanaatiline islamiriik, kus vabadusest ja võrdsusest on asi väga kaugel. Ajalooline draama, mis annab meisterlikult edasi murrangulise aja keerulisi valikuid.

 „Iisak”

Leedu

Režissöör Jurgis Matulevičius

Tähelepanuväärne, et Leedu võtab käsitleda oma ajaloo ebamugavaid seiku. 1941. aastal, natside tulles mõrvavad leedukad hulga juute. Andrius tapab oma naabri Iisaku. Aastakümneid hiljem vaevab teda südametunnistus. Mitmekihiline ajaloolis-psühholoogiline draama, kus on põnevusfilmi pinget. Vaatluse alla võetakse repressiivne süsteem ja hirm, mida see tekitab, kollaboratsionismile viib.

„Fiela laps”

Lõuna-Aafrika Vabariik

Režissöör Brett Michael Innes

Lõuna-Aafrika, 1865. Pruuninahaline Fiela leiab kodu lähedalt valgenahalise poisi ja hakkab teda kasvatama nagu oma poega. Üheksa aastat hiljem ilmub välja perekond, kes väidab, et see on nende laps. Poiss saadetakse uude koju, kus ta kõik järgnevad aastad unistab sellest, et Fiela juurde tagasi jõuda. Hingepuudutav ajalooline draama, kus räägitakse afrikaani keelt.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.