E-sport

TOP 10: vaata, kui palju teenisid 2020. aastal Eesti parimad e-sportlased

Clement Ivanov, Risto Kappet ja Robin Kool saavutasid möödunud aastal koroonapandeemiast tingitud raskustest hoolimata võimsaid tulemusi.Fotod: Liquipedia, erakogu, HLTV

Koroonapandeemia tõstis mullu e-spordi varasemalt suuremal määral avalikkuse silme ette, kuid turniiride korraldajad ja mängijad pidid siiski leppima uue reaalsusega, kus publiku ees mängimine muutus üleöö võimatuks.

See mõjutas olulisel määral ka Eesti edukaimate e-sportlaste teenistust, mis jäi eelnevate aastatega võrreldes tagasihoidlikumaks. Kuid üks on siiski selge: ka koroona ajal on edukatel Eesti e-sportlastel võimalik videomänge mängides lahedalt ära elada.

Kevin “HS” Tarn. Foto: HLTV

10. Kevin “HS” Tarn – 7565 dollarit

24-aastase “CS:GO” mängija Kevin Tarni jaoks ei olnud eelmine aasta kergete killast. Norra tiimi Nordavindi ridades saavutas Tarn küll häid tulemusi, kuid eelmise aasta septembris otsustas eestlane raskustesse sattunud meeskonnast lahkuda. Uut tiimi Tarn veel leidnud ei ole.

2019. aasta suurima teenistusega Eesti e-sportlaste esikümnes platseerus Tarn kõrgemale kohale. Loodetavasti toob 2021 Tarnile uue meeskonna ja uusi võite.

9. Risto Kappet – 7679 dollarit

Eesti edukaima võidusõidusimulaatorite juhti Risto Kappeti jaoks aasta 2020 märkimisväärne. Ta liitus F1 piloodi Romain Grosjeani loodud e-spordi tiimiga, osales esimese eestlasena Le Mansi 24-tunnisel kestvussõidul (virtuaalselt, aga siiski) ja pälvis esikoha Sim Formula 2020 Europe võidukihutamisel.

Mõne aja eest kutsusime Kappeti endale külla ja saatsime ta mängus “WRC 8” Ott Tänakuna rajale mõõtu võtma Autogeeniuse toimetaja Tarmoga. Kes võitis? No mis sa ise arvad! 

8. Kirill “cnz” Golubyov – 9600 dollarit

Enamasti trügivad kõrgeima teenistusega e-sportlaste edetabelite tippu “CS:GO” ja “Dota 2” ässad, kuid 2020. aastal suutnud esikümnesse murda ka üks “Quake’i” mängija.

Golubyov on kibe käsi mängis “Quake Champions” ning eelmisel aastal tõusis ta “Quake’i” profiliigas kõrgele 5.-6. kohale, mis tõi talle sisse üle 8000 dollari. Koos teiste pisemate võitudega piisab sellest, et aasta Eesti aasta edukaimate e-sportlaste nimistusse murda.

7. Twainz – 10 000 dollarit

Twainz on Eesti e-spordi skeenel täiesti uus tulija. Mis on ta päris nimi? Kui vana ta on? Pagan seda teab.

Kindlalt teame vaid seda, et ta platseerus Fortnite Championship Seriesil kaheksandale kohale ja sai selle tulemuse eest autasuks 10 000 dollarit.

Kristjan “shokz” Jakobson. Foto: HLTV/Movistar Riders

6. Kristjan “shokz” Jakobson – 13 228 dollarit

Varasematel aastatel ei ole Jakobson Eesti suurima teenistusega virtuaalsportlaste esikümnesse mahtunud, kuid 2020 oli tema jaoks murdeline aasta. Pärast SMASH Esportsi lagunemist liitus shokz Movistar Ridersiga, mis hoiab hetkel maailma parimate “CS:GO” tiimide pingereas tublit 39. kohta.

Jakobsoni 2020. aasta saavutuste sekka mahub mitmeid esimesi ja teisi kohti paljudelt erinevatelt turniiridelt. Suurimad auhinnarahad tõi shokz koju Home Sweet Home Cup turniiridelt.

5. Rassim “Jyo” Valijev – 21 225 dollarit

“CS:GO” mängijana leiba teeniva Valijevi jaoks oli 2020. aasta pika puuga senise karjääri edukaim. Kui 2019. aasta Eesti suurima teenistusega e-sportlaste edetabelis oli Jyo kohal 6600 dollariga, siis mullu tehti see tulemus võimsalt üle.

Nemiga Gamingu hingekirja kuuluv Valijev pälvis eelmisel aastal turniiridel mitmeid kõrgeid poodiumikohti. Võideti näiteks Hellcase Cup ning heategevuslikul turniiril PlayForBelarus tuldi teiseks. Võimas saavutus oli ka teine koht suurekaliibirilisel võistlusel Intel Extreme Masters XV.

Jevgeni “karzheka” Petrishin. Foto: Liquipedia

4. Jevgeni “karzheka” Petreshin – 22 498 dollarit

Eesti edukaima “Rainbow Six Siege’i” mängija Jevgeni Petrishini eelmine aasta möödus üsna tasaselt. Kui 2019. aastal küündisid tema võidusummad 129 000 dollarini, siis mullu pidi karzheka leppima enam kui 100 000 dollarit väiksema teenistusega.

Pole põhjust karta, et Petrishini oskused oleksid alla käinud. Pigem on asi uutes tuultes: mõne aja eest jättis karzheka Team Empire’i ja liitus meeskonnaga Rogue. Küllap vajavad uued kingad veel sissekäimist.

3. Anton “supra” Tšernobai – 34 655 dollarit

20-aastase supra jaoks oli eelmine aasta tema senise karjääri edukaim. Gambit Esportsi ridades “CS:GO-d” mängiv Tšernobai võitles turniiridel välja mitmeid olulisi esikohti ning suutis ennast näidata tõsiseltvõetava noore talendina.

Tšernobai mullused saavutused on eriti muljetavaldavad, kui arvestada, et 2019. aastal küündis tema teenistus napilt üle 12 000 dollari. Kasv on olnud tõeliselt muljetavaldav.

2. Robin “ropz” Kool – 62 700 dollarit

Eesti parim “CS:GO” mängija suutis eelmisel aastal turniiridel kokku koguda eeskujuliku summa, kuid koroona-aasta iseärasused on ka tema rahakotile põntsu pannud. 2019. aasta edetabelis oli Kool samuti teisel kohal, kuid pea 174 000 dollari suuruse teenistusega.

Kooli meeskonnal Mousesportsil on online-turniiridega harjumine kujunenud keeruliseks, kuid koroona ei jäta võistluste korraldamiseks paraku muid võimalusi. Mõne aja eest vahetas Mousesports välja ühe põhikoosseisu mängija ning aasta lõpus nägime juba ka paremaid tulemusi. Loodame, et sel aastal suudetakse vormi veel parandada.

Clement “Puppey” Ivanov. Foto: Dot Esports

1. Clement “Puppey” Ivanov – 203 588 dollarit

On asju, mida ei suuda paigalt nihutada isegi globaalne pandeemia: “Dota 2” legend Clement Ivanov on jätkuvalt Eesti suurima teenistusega e-sportlane. Kuid sarnaselt ropzile on koroona-aasta oluliselt kärpinud ja Puppey teenistust.

Kahtlemata on 200 000 dollarit väga eeskujulik varandus, kuid 2019. aastal teenis Ivanov “Dota 2” mängides 626 000 dollarit. 2020. aasta teenistus on tegelikult Ivanovi jaoks viimase viie aasta madalaim.

Ivanov on jätkuvalt üks maailma parimaid “Dota 2” mängijaid ja tema oskused rooste läinud ei ole. Seda ilmestavad hästi eelmisel aastal saavutatud väga eeskujulikud tulemused. 2020. aastal toimuma pidanud ajaloo suurima auhinnafondiga e-spordi turniir The International lükati aga koroona tõttu edasi ning sellega lükkus Ivanovi jaoks tulevikku ka väga kopsakas palgapäev.

Kuid muretsemiseks põhjust ei ole. The International tuleb uuesti ja Puppey püüab seal kahtlemata kõrgeid kohti.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.