Analüüs: Homme algab võitlus hommikuste vaatajate pärast

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Kanal 2 hommikuprogrammi "Hommik!" läbimäng. Saatejuhid Robert Rool,, Piret Laos ja Jüri Butšakov. FOTO: EERO VABAMÄGI / EESTI MEEDIA

Homsest läheb lahti võitlus 30 000 vaataja pärast, sest seni hommikutsoonis ainsana originaalprogrammi pakkunud ETV kõrval läheb eetrisse Kanal 2 uus saade “Hommik!” Erakanali jaoks on tegemist murrangulise otsusega, sest ehkki ETV on vaatajat hommikul telerit vaatama harjutanud juba 24 aastat, pole see auditooriuminumbreid eriliselt kergitanud.

Sisuliselt hakkavad kaks kanalit konkureerima 30 000 vaataja pärast. Just nii palju inimesi vaatab keskmiselt “Terevisiooni” sihtrühmas 4+ ehk nelja-aastased ja vanemad inimesed. ETV-d vaatab vanem sihtrühm traditsiooniliselt rohkem, see tähendab, et suur osa vaatajatest on 60aastased ja vanemad. Erakanaleid ehk Kanal 2 ja TV3 huvitavad eelkõige aga vaatajad vanuses 18-49, kuna see sihtgrupp on reklaamiandjale meelepärasem.

Mistõttu on eriti riskantne hakata tegema saadet noorele vaatajale ajal, mil ta tegelikult pole harjunud telerit vaatama. Noor sihtgrupp on ka ses osas raske, et nad on killustunud erinevate meediaplatvormide vahel ning nüüd tuleb need vaatajad kätte saada, kelle seniseks harjumuspäraseks meediatarbimiseks hommikuti on saanud Facebooki skrollimine.

Mis see sisu saab olema, millega Kanal 2 meid enda juurde peibutab, on seni kiivalt saladuses hoitud. Ehkki ettevalmistusi ja proovisaateid on kõvasti tehtud, ei taha kanal avalikustada, mida me alates homme hommikust nägema hakkame.

ETV “Terevisiooni saatejuhid Katrin Viirpalu ja Owe Petersell. Foto: facebook.com/terevisioon

Särtsakad saatejuhid ja huvitav sisu?

Mida teie näitaksite inimestele, kui oleksite hommikusaate peaprodutsent? Tõenäoliselt: 1) uudiseid – sest isegi kui midagi pole juhtunud, tahavad inimesed teada saada, et maailmas on rahu ja ei pea muretsema; 2) ilmateadet – BBC “Breakfasti” puhul on sel väga suur roll hommikusaates. Et me elame sama hüplikus kliimavööndis kui britid, on igati loogiline hommikuti teada anda, mis ilm täna tuleb; 3) huvitavaid intervjuusid huvitavate inimestega – Eesti väiksuse puhul alati väljakutse; 4) vestlusi ja arutelusid päevakajalistel teemadel – ja need teemad peavad sihtgrupile korda minema!; 5) särtsakaid ja vaimukaid saatejuhte – tundes Jüri Butšakovi, on siin Kanal 2-l selge eelis, loodame, et saate formaat ja taustajõud panevad Jüri piisavalt mugavalt end eetris tundma, et ta tõeliselt särada saaks. Teised saatejuhid on Robert Rool ja Piret Laos.

Põhimõtteliselt samad elemendid esinevad ka ETV “Terevisioonis”, kuid juba aastaid on saade olnud igavapoolne. Sestsaadik kui Anu Välba ja Marko Reikop “Terevisiooni” tegemise lõpetasid, on hommikuprogramm vaevelnud pideva identiteedikriisi all.

Asjale ei aidanud kaasa Urmas Vaino lahkumine hommikusest vööndist. On katsetatud erinevaid saatejuhte ja vahetatud peatoimetajaid, kuid hommikusaade pole end oma tugevuses taasleidnud. Sel sügisel katsetatakse jälle, saatejuhtideks seekord Katrin Viirpalu ja Reimo Sildvee ning uute tulijatena Owe Petersell ja Liisu Lass.

ETV ajalugu hommikusaadete osas ulatub 24 aasta tagusesse aega, kui formaadi tõmbas aastal 1994 käima produtsent Raivo Suviste (produktsioonifirma BEC omanik, ülimenukate “Õnne 13” ja “Tantsud tähtedega” produtsent). Oma hommikusaateid püüdsid 2000ndate alguses teha ka Kanal 2 ja TV 1.

Sisu vs. turundus

Hommikusaadete üks funktsioone on juhtida tähelepanu eelolevale päevale ja soovitada, mida tarka sellega peale hakata. “Terevisioon” on siiani üsna edukalt laveerinud omasaadete promo ja uudiskünnist ületava sisu piirimail. Kuidas saab sisuturundusega hakkama Kanal 2 “Hommik!”, saame alates homsest näha. Ilmselt saab seal suur osa olema sellel, kus soovitatakse, mida Postimehest ja maakonnalehtedest lugeda ning milliseid saateid õhtul Kanal 2-st vaadata.

Veidi ettevaatlikuks see teeb, eriti meenutades veebruaris taliolümpiamängude ajal eetris olnud “Olümpiastuudiot”, kus stuudio-külalisteks käisid ka need Postimehe ajakirjanikud, kes varem kunagi olümpiat jälginud polnud.

Lisaks omasaadete promole tasub tähelepanelik olla ka muu sisuturunduse osas, sest üha enam eelistatakse traditsioonilisele reklaami ostmisele osta lõik mõnes uudiste saates.

Palju see kõik maksab? Eeldatavasti saab ühe episoodi hommikuprogrammi hinnaks kuskil 2000-2500 eurot. See teeb iga kuu kulutuseks 40 000-50 000 eurot. Kas see suurele meedikontsernile on suur või väike raha, ei oska hinnata. Ilmselt saab väga raske olema selle summa tagasiteenimine reklaamiandjalt. Seda isegi juhul, kui reitingus suudetaks jõuda “Terevisiooni” paremate päevade tasemele ja tuua teleri ette kuni 50 000 vaatajat. Hommikusaade ärimudelina hakkab tööle kahel juhul.

Esiteks, kui vaatajate arv on piisav selleks, et Kanal 2 ületab TV3-e kogu päeva vaatajate arvult – see oleks kindlasti argument reklaamiandja jaoks. Teiseks, kui sisuturundust oma kontserni toodetele suudetakse nii edukalt teha, et see tõstab õhtuste saadete vaatajate arvu ning toob lisaks lugejaid online- ja paberväljaannetele ning kuulajaid raadiotele.

Igal juhul saab homme hommik olema põnev! Vaadake ka ja võrrelge saateid omavahel: kell 6.45-8:15 “Hommik!” Kanal 2-s ja kell 6.55-9.10 “Terevisioon” ETV-s.

Märksõnad: , , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.