Mängud

Uus uuring: teatud videomängudel on loominuglisele mõtlemisele positiivne mõju

Videomängudel võib olla kujutlusvõimele arendav mõju.Foto: Lifehacker

USAs läbi viidud uuring näitas, et teatud mängudel võib olla loomingulisusele turgutav mõju. Selgitati välja, et üheks selliseks mänguks on näiteks “Minecraft”.

Iowa ülikooli teadlased postuleerisid, et videomängud võivad kaasa aidata loomingulistele mõttelendudele, kuid tulemus sõltub sellest, mida mängitakse.

Teooria testimiseks korraldati katse, mille raames pandi neli gruppi inimesi 40 minutiks tegema erinevaid tegevusi. Üks grupp vaatas televiisorit, teine tegi “NASCARi” mängus kiiremaid ringe ja kaks viimast mängisid “Minecrafti”.

Pärast 40 minuti täis tiksumist palusid katse läbiviijad mängijatel joonistada tulnukas. Kõige loomingulisemaks hinnati neid maavälise elu esindajad, kes sarnanesid kõige vähem inimestega.

Selgus, et grupp, kes mängis “Minecrafti” ilma igasuguste juhisteta osutus kõige loomingulisemaks. Teisele “Minecrafti” grupile anti mängusessiooni ajal juhtnööre ja kummalisel kombel ei erinenud nende tulemus mingil määral telekavaatajate ja “NASCARi” mängijate skoorist.

“Asi ei ole pelgalt selles, et “Minecraft” turgutab loomingulist mõtlemist,” selgitas psühholoog Douglas Gentile. “Tundub, et määrava tähtsusega on ka inimese enda valik mängu mängida. On vaja veel uuringuid, et välja selgitada, miks see nii on.”

Gentile’i ülevaadet kõnealusest uuringust ja selle tulemustest saad vaadata allolevast videost.

Ka Eestis on inimeste mänguharjumusi uuritud, kuid üsna minimaalselt. Hiljuti korraldas Tervise Arengu Instituut koostöös WHO-ga laste terviseuuringu, mille raames avastati muuseas, et 16% Eesti noortest võivad olla videomängudest sõltuvuses.

Diktori uuring selgitas aga välja, et Eestis ei tea mitte keegi, kuidas selle probleemiga tegeleda ja kes seda tegema peaks.

Märksõnad: , ,

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.