Raamat

Ajaloohuvilistele: eestlasest massöör, kes mõjutas II maailmasõda

II maailmasõjast on kirjutatud meeletult palju – aina leitakse uusi vaatenurki ja salajasi niiditõmbajaid. Nii ka nüüd – kuid erinevalt paljudest teistest on seekordne niiditõmbaja seotud Eestiga.

Tapio Tammineni teos „Timukas ja tema maagiline ihuarst“ keskendub Luunjas sündinud Felix Kerstenile, kes oli Himmleri pikaaegne massöör ja sõber. Kogu sõja aja oli Himmler sõltuvuses Kersteni raviseanssidest, nimetades teda isegi oma maagiliseks Buddhaks. Tänu sellisele mõjuvõimule suutis Kersten ka natsijuhi otsuseid mõjutada.

Kersteni roll sõjas on segane ja seda Tamminen oma raamatus ka käsitleb. Mälestuste ja päevaraamatutega on Kersten jätnud maha hulga mõistatusi, mille üle uurija on jagelenud rohkem kui pool sajandit. Ühest küljest töötas ta Himmleri heaks, teisalt seostatakse teda tuhandete koonduslaagrivangide vabastamisega. Oli siis Kersten oportunistlik silmamoondaja või karismaatiline heategija?

Lisaks Himmlerile ja Kerstenile saab lugeja tuttavaks ka teiste inimestega, kes nimetatud duoga seotud olid, samuti sõja üldisema olustiku ja sündmustega, mis võivad paljudele lugejatele tundmatud olla. 

Filosoofiadoktor, kultuuriantropoloog ja teaduskirjanik Tapio Tamminen võitis teaduskirjanduse Finlandia auhinna oma eelmise teosega „Rahvakodu varjukülg” (2015).

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses