Raamat

Tasub lugeda! Jonas Jonasson demonstreerib südamliku huumorikirjanduse meistriklassi

Kirjanik Jonas Jonasson (57) on pärit Rootsist. Ta on töötanud ajakirjanikuna mitmete Rootsi väljaannete heaks ning asutanud ka oma produktsioonifirma. Pärast aastatepikkust tööd meedias mõistis ta ühel hetkel oma tõelist kutsumust: kirjutamine. Nii pakkis ta kotid, sõitis Šveitsi, istus maalilise Lugano järve äärde maha ja hakkas kirjutama. Aasta hiljem sai valmis esimene käsikiri.

Saja-aastane mees

Kui “Saja-aastane mees, kes hüppas aknast alla ja kadus” lõpuks 2009. aastal ilmus, sai sellest ülemaailmne hitt. Ilmumisele järgneval aastal sai see Rootsi enimmüüdumaks raamatuks ning autori ametliku kodulehe andmetel on nüüdseks raamatut müüdud 10 miljonit eksemplari. 2013. aastal linastus loo põhjal valminud samanimeline komöödiafilm.

Lugu ise räägib Allan Karlssonist, kes oma sajandal sünnipäeval vanadekodust põgeneb ja keda ajavad läbi Rootsi kuu aega taga nii politsei kui kurikaelad, kelle kohvri mees bussijaamast varastas. Samas on see ka reis läbi 20. sajandi ajaloo – kuidagi on juhtunud nii, et Allan on oma olemasoluga mõjutanud enamikku 20. sajandi olulisemaid sündmusi.

Uued seiklused

Nüüd on ilmunud Allan Karlssoni seiklustele järg, mis on ka Elisa Raamatu aprillikuu eksklusiivraamat: „Saja ühe aastane, kes mõtles, et ta mõtleb liiga palju“. Kui esimeses raamatus leidsid käsitlust eelmise sajandi olulisimad sündmused, siis nüüd on autor ette võtnud käesoleva sajandi ja päevapoliitika.

Eelmisest raamatust on möödunud aasta ja Allan Karlssonil on kätte jõudmas järjekordne sünnipäev. Seekord istub ta koos oma sõbra Juliusega Bali paradiisirannal ja koos otsustatakse tähtsat päeva tähistada õhupallisõiduga. Ootamatult viib tormituul sõbrad pikale reisile läbi hullunud maailma, mille keskpunktis on tuumavõidurelvastumine ja liidritevaheline kukepoks.

Teised raamatud

Kahe eelmainitud romaani vahepeal jõudis Jonasson avaldada veel kaks menukit. Esimene neist, „Kirjaoskamatu, kes päästis Rootsi kuninga“, oli tema esimene selline romaan, millest valmis ka Hollywoodi film. See on lugu Lõuna-Aafrikast pärit Nombeko Mayekist, kes kõigi eelduste kohaselt oleks pidanud kogu elu oma hurtsikus veetma ja surema nii, et keegi temast puudust ei tunne. Saatuse tahtel saab aga just temast see inimene, kelle õlul lasub Rootsi kuninga ja kogu ülejäänud maailma saatus.

Lisaks on Jonassoni sulest ilmunud ka „Mõrtsuk-Anders ja tema sõbrad (sekka ka mõni vaenlane)“. Vanglast vabanenud Mõrtsuk-Andersi elu võtab ootamatu pöörde, kui ta kohtub naispastori ja kolmandajärgulise hotelli kodutu registraatoriga. Koos panevad nad kokku Andersi kuulsusel ja oskustel põhineva äriplaani, mis ka suurepäraselt õnnestuks, kui Mõrtsuk-Anders ei kipuks küsima – milleks see kõik? Kui Anders ühel hetkel Jumala poole pöördub, saavad kaaslased aru, et olukord on väljunud nende kontrolli alt ja on vaja lagedale tulla uue plaaniga.

Märksõnad: , , ,

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.