Seriaalid

Aegade parimaks dokumentaaliks kutsutav uus Netflixi seriaal ajas Poola peaministri vihale

Poola süüdistab Netflixi ajaloo ümberkirjutamises.Foto: kuvatõmmis

Natside koonduslaagritest rääkiv väga kõrgelt hinnatud uus Netflixi dokumentaalseriaal “The Devil Next Door” on sattunud Poolas kriitika alla, kus seda nähakse ajaloo ümberkirjutamisena.

Kriitika objektiks on eelkõige seriaalis näidatav kaart, mis peaks kujutama Poolat Teise maailmasõja ajal, kuid ei kujuta toonaseid riigipiire korrektselt. Lisaks ei ole kaardil välja toodud, et räägitakse natside poolt okupeeritud Poolast, mistõttu võib jääda mulje, et surmalaagrid asusid autonoomse Poola riigi ja mitte natside kontrollitud ala territooriumil.

Poola peaminister Mateusz Morawiecki saatis Netflixi juhile Reed Hastingsile ka kirja, milles väitis, et Teise maailmasõja ja holokaustiga seotud sündmuste korrektne kujutamine on oluline. Ta leidis ka, et Netflixi “teatud tööd” on ajalooliselt väga ebatäpsed ja kirjutavad möödanikku ümber, vihjates sellega, et Netflixis on tema arvates ka teisi ajalooliselt ebatäpseid seriaale ja filme.

Poola välisministeerium jagas Twitteris pilti, kus seriaalis näidatav kaart on kõrvutatud ajalooliselt korrektse kaardiga, millel kujutatakse Poolat 1942. aastal. Ka välisministeerium kutsus Netflixi üles ajaloolistest faktidest kinni pidama.

“The Devil Next Door” on 4. novembril Netflixi jõudnud ajalooline dokumentaalseriaal, mida paljud peavad üheks parimaks dokumentaaliks, mis eales loodud. Seriaal on saadaval ka Eesti Netflixis.

Seriaali keskmes on Ukrainas sündinud Ivan Demjanjuk, kes asus pärast Teise maailmasõja lõppu elama USAs ja muutis enda eesnime Johniks. 1986. aastal arreteeriti Ühendriikides automehaanikuna töötav Demjanjuk aga Iisraeli võimude poolt väga karmidel asjaoludel – arvati, et just tema on kurikuulus natside koonduslaagrite valvur “Ivan Julm”, kes piinas ja tappis sõja ajal tuhandeid inimesi.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.