Eeva Esse eile alustanud saade toob Eesti telesse lõpuks ometi midagi uut

Eeva Esse.Foto: Remo Tõnismäe/Postimees/Scanpix

2. märtsi õhtul alustas Kanal2s Eeva Esse juhitud humoorikas ja sotsiaalkriitiline “Esse”, mis lubab norida tüli rumalusega ning lahkab meie ühiskonnas aktuaalseid teemasid.

Eeva Esse on Eesti telemaastiku viimaste aastate üks parimaid leide, mis on ilmselt ka põhjus, miks tugevad taustajõud (saate loojaks ja produtsendiks on Tuuli Roosma ning stsenaristiks Mihkel Raud) just tema vankri ette rakendasid.

Kas otsesaade töötaks veel paremini?

Uudse lähenemisena võetakse igas saates ette vaid üks teema, mille üle visatakse kõigepealt stand-up stiilis nalja ning seejärel intervjueeritakse vastandlike vaatenurki esindavad inimesi. Kindlale teemale keskendumine on “Esse” suureks tugevuseks ning eristab seda teistest sarnastest autorisaadetest. 

Tulevikus peavad aga saate tegijad otsustama, mil määral väljendab saatejuht oma subjektiivset arvamust. Kui esimeses saates ette võetud valeuudiste teema puhul ei olnud keeruline poolt valida, siis järgmisel nädalal luubi alla võetava kiriku- ja usuusutlustel on piir kindlasti juba ähmasem.

Võltsid naerupahvakud

Üllatuslik oli nii avamonoloogile kui pisut ka esimese intervjuu taustale lisatud salvestatud stuudiopubliku naer. Ei mäletagi, millal viimati, või kas üldse, Eestis seda võtet varem kasutatud on.

Naerupahvakute ja ohhetuste-ahhetuste juurde kleepimine kukkus välja kohmakalt ja selle lisaväärtus oli pigem minimaalne, kuid on võimalik, et kohalik televaataja pole lihtsalt sellise trikiga harjunud. Järgmisel hooajal võiks tõsiselt kaaluda “Esse” otsesaatena tegemist, sest stuudiopublik toimiks taolise formaadi juures hästi.

Kui pühapäeval alustanud “Teletopile” sai ette heidetud venivust, siis “Esse” võiks isegi veidi rahulikumalt võtta. Kaks korda tasub kaaluda, kas vahele pikitud tänavareportaažid ja klipid on vajalikud või oleks suurem kasutegur saatekülalistel pikemalt peatumisel. 

Tubli algus

Kuigi algus oli veel veidi tahumatu, võib selle noorele naisele, keda Martin Helme ühiskondlikult kahjulike elementide hulka loeb, igati andeks anda, sest ainuüksi “Esse” idee on väga julge ettevõtmine. 

Kokkuvõtva lausena jäi kõlama: “Ärge uskuge kõike!”. Nood viimased mõtted oleks pidanud valeuudistele keskenduvas saates ehk veidi kriitilisemalt sõnastama, sest ilmselt on täpselt sama arvamus ka kõigil Telegrami lugejatel. 

Tegelikult mõnes asjas siiski kahelda ei tasu, näiteks ka selles, et “Essel” on potentsiaali saada täitsa asjalikuks lisanduseks meie telemaastikul.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.