Uudis

Estonia dokfilmis avalikustatud info tõttu korraldatakse vrakil uus uurimine

Rootslaste dokumentaalseriaali tõttu korraldatakse Estonia vrakile uus sukeldumine.Foto: Jyrgen94 YouTube'i video kuvatõmmis

28. septembril toimunud pressikonverentsil teatas peaminister Jüri Ratas, et seoses täna Skandinaavias esilinastuvas dokumentaalfilmis “Estonia – leid, mis muutis kõike” ilmneva uue infoga plaanitakse Estonia vrakil korraldada uus veealune tehniline uurimine.

Dokumentaalfilmis selgub, et Estonia laevakerest on avastatud suur auk, millest varasemad raportid ei räägi. Ekspertide hinnangul ei ole laevakere vigastus tekkinud Estonia sisemuses toimunud plahvatuse tulemusel, vaid välise kokkupõrke mõjul.

Jüri Ratase sõnul on dokumentaalfilmi tõttu ilmnenud uued asjaolud ja neid peab uurima läbipaistvalt ning väärikalt.

“Uus tehniline uurimine Estonia uute asjaolude kohta tuleb läbi viia. Meie vaates hõlmab tehniline uurimine veealuseid vaatlusi, sellest oleme informeerinud ka Soomet ja Rootsit,” selgitas peaminister.

Kuna Estonia seilas Eesti lipu all, siis uurimise juhtriigiks saab Eesti. Ratase sõnul viiakse veealused vaatlused läbi hauarahu rikkumata. Välisminister Urmas Reinsalu sõnul ei tasu aga eeldada, et uus uurimine muudaks 1997. aastal koostatud esialgse raporti kehtetuks. Selles raportis väidetakse, et Estonia huku põhjustas vöörvisiiri rebenemine tormise ilma tõttu.

Eesti viib Estonia vraki veealused vaatlused läbi koostöös Soome ja Rootsiga. Veel ei ole teada, millal uus uurimine läbi viiakse ja kui palju see maksma läheb.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.