10 põnevat fakti oktoobris lahkunud armastatud näitleja Angela Lansbury kohta

Angela Lansbury kuulsaim roll oli krimikirjanik ja eradetektiiv Jessica Flecher sarjas "Mõrv sai teoks". (c) Foto: stoppkaader (IMDB)
Angela Lansbury kuulsaim roll oli krimikirjanik ja eradetektiiv Jessica Flecher sarjas "Mõrv sai teoks".Foto: stoppkaader (IMDB)

Tänavu 11. oktoobril, paar päeva enne oma 97. sünnipäeva, lahkus meie seast hittsarjaga „Mõrv sai teoks“ üle maailma tuntuks saanud Suurbritannia-USA näitleja Angela Lansbury. Tema ligi sajandipikkusele eluteele sattus hulgaliselt ootamatuid ja ebaharilikke seiku, millest kümme üllatavamat siinkohal ära toome.

Lansburyl oli kolme riigi kodakondsus

Emalt sai ta Iirimaa kodakondsuse, samuti sai ta kodakondsuse oma sünnimaal Suurbritannias ja lõpuks ka Ameerika Ühendriikides, kuhu ta teismelise tüdrukuna elama asus.

Näitlejaks tänu Hitlerile

Lansbury näitlejakarjäärile panid kaudses mõttes aluse natsid, kes Teise maailmasõja käigus Lansbury kodumaale Suurbritanniale kallale tungisid. Sõjapõgenikuna jõudis 15-aastane neiu teisele poole Suurt Lompi 1940. aastal. Seal läks ta teatrikooli ja tegi oma esimese etteaste lauljana juba 16-aastaselt.

Esimene abielu kestis vaid seitse kuud

Lansbury abiellus vaid 19-aastaselt, mis, tõsi küll, 1940. aastatel oli märksa tavalisem kui tänapäeval. Hiljem tuli tema esimene abikaasa geina kapist välja. Lansbury teine abielu Suurbritannia näitleja ja produtsendi Peter Shaw’ga, kes tol ajal oli tema agendiks, kestis aga 53 õnnelikku aastat kuni abikaasa surmani.

Oscarikandidaat juba esimese filmi eest

Esimene Lansbury filmiroll 1944. aasta filmis „Gaasilatern“ („Gaslight“) andis talle parima kõrvalosa naisnäitleja nominatsiooni. Tegemist oli psühholoogilise põnevikuga, kus noor näitleja mängis teenijatüdrukut. Rolli tõi talle muuseas tollal Londoni lihtrahvale omase cockney inglise keele valdamine. 2013. aastal sai ta USA filmiakadeemia elutööauhinna.

Juhuslikult sarja „Mõrv sai teoks“

Jessica Flecheri roll sarjas „Mõrv sai teoks“ tegi Lansbury tuntuks väga laiale publikule. Ometi on täielik juhus, et näitleja selle rolli endale sai. Nimel pakuti detektiivi osa enne teda nii Jean Stapeltonile kui ka Doris Dayle, kes kumbki polnud sellest huvitatud.

Jessica Flecherina Guinessi rekordite raamatusse

Tuleb välja, et sarjas „Mõrv sai teoks“ lahendas Lansbury detektiiv Jessica Flecheri rollis 265 mõrvalugu, mille lisanduvad veel neli täispikka mängufilmi. Nii tõukas krimikirjanikust eradetektiiv troonilt Agatha Christie tegelase Miss Marple’i, kelle mahukasse portfooliosse nii suurt hulka lugusid siiski ei jõudnud.

Kõige suurem Emmydest ilma jääja

Lansbury kandideeris Emmydele 18 korral … ja jäi iga kord auhinnast ilma. Sealjuures tosinal korral nomineeriti ta auhinnale Jessica Flecheri rolli eest.

Lansburyl kulus „Kaunitari ja koletise“ tunnuslaulu salvestamiseks vaid üks võte

Lisaks krimisarjale „Mõrv sai teoks“ teab Lansburyt väga suur hulk inimesi Disney 1991. aasta multifilmi „Kaunitar ja koletis“ järgi. Lansbury andis seal oma hääle nõiutud lossis teekannuks muudetud teenijale.

Kuninganna ülendas aadliseisusesse

Nagu Suurbritannias kombeks, ülendatakse seal olulised ühiskonna- ja kultuuritegelased aadliseisusesse. Tseremoonia toimus 1994. aastal Windsori lossis ja otsust põhjendas kuninganna Elizabeth II tema teenetega draamakunstis, heategevuses ja filantroopsetes ettevõtmistes. Lansbury sai tiitliks Dame, mis on naisterahva vaste rüütlile.

Näitleja ka enam kui 90-aastasena

Viimane kord astus Lansbury lavale 2019. aastal Broadwayl. Näitlemise lõpetamine ei tulnud talle kergelt, nagu ta ka ajakirjanduses antud intervjuudes mõista andis.

See on Elisa poolt kureeritud ja toimetatud blogi, mis tutvustab firma põnevamaid sündmusi, persoone ja tehnoloogiaid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.