Riigikogu liige: füüsiline liikumine on tähtsam, aga e-sportlasi võiks tunnustada õlalepatsutusega

Robin "ropz" Kool, Clement "Puppey" Ivanov ja Kevin "HS" Tarn on Eestist pärit maailmatasemel e-sportlased, kes on siinmail veel üsna tundmatud.Foto: HLTV, Liquipedia

Teisipäeval kogunes Riigikogu liikme Jüri Jaansoni eestvedamisel spordi- ja liikumisharrastuse toetusrühm, et rääkida tippspordi ja liikumisharjumuse arendamise probleemidest ning tulevikuperspektiividest.

Kuigi viimaste aastate jooksul on Eestis esile kerkinud mitmeid mainekaid e-sportlasi, siis seda teemat kohtumisel ei puudutatud. Diktor uuris Jaansonilt, mis põhjusel see teema kõrvale jäeti ja mil määral peaks riik üldse e-sportlaste saavutusi tunnustama.

“E-sport on suurepärane vaba aja veetmise vorm, aga riigikogu toetusgrupp keskendus oma koosolekul eelkõige laste ja noorte liikumisharjumuste edendamisele,” selgitab Jaanson. “Inimeste liikumisharjumused määravad suuresti nende tervisliku seisundi, see on aluseks nende töövõimele ja eesmärkide saavutamisele nii tippspordis kui muudes eluvaldkondades. Kahtlemata on tervis aluseks ka saavutustele e-spordis.”

Riigikogu liige ja endine sõudja Jüri Jaanson.Foto: SANDER ILVEST/EESTI MEEDIA/Scanpix

“Riigi huvi peaks eelkõige olema rahvatervis ja terve ühiskonnaliige ning eelkõige tuleb riigil teha just sellega seotud investeeringuid,” arvab Jaanson. “Samas tunnustama peaks ühiskond kasvõi õlalepatsutusega igasuguseid positiivseid saavutusi ja eneseületusi.”

Eesti e-sportlased on maailmatasemel profid

Eestist on pärit mitu professionaalset e-sportlast, kes on suutnud endale rahvusvahelisel areenil nime teha. Kõige tuntum kohalik virtuaalsportlane on ühe maailma parima “Dota 2” meeskonna Team Secreti kapten Clement “Puppey” Ivanov, kes tõusis kõrgele kohale ka 2018. aastal enimteeninud Eesti e-sportlaste nimistus.

Tulistamismängu “Counter-Strike: Global Offensive” skeenel on tuntust kogunud Mousesportsi ridades mängiv Robin “ropz” Kool ja Team GamerLegioni liige Kevin “HS” Tarn. Nemad selgitasid hiljutises intervjuus, et e-sportlase karjäär ei ole hobi, vaid elustiil, mis nõuab suurt pühendumist ja ranget korda ning ei erine seetõttu suuresti klassikalistest spordialadest.

Clement “Puppey” Ivanov hoiab pea kohal turniiri parimale mängijale auhinnaks antud kirvest.Foto: Hotspawn

Mujal maailmas on e-sportlaste riiklik toetamine ja tunnustamine hakanud muutuma aina tavapärasemaks. Mitmed riigid väljastavad virtuaalsportlastele spetsiaalseid viisasid ning hiljuti teatasid Taani ja Malta e-spordi ja mängutööstuse edendamiseks koostatud arengukavade vastuvõtmisest.

Jaansoni vastusest selgub, et Eestis e-spordist veel riiklikul tasemel ei räägita. Olenemata sellest, et siit on pärit maailmatasemel mängijaid, on virtuaalsport paljude jaoks veel marginaalne ja võõras. Võib-olla kui Nõmme Kalju uhiuus e-sporditiim osutub edukaks, hakkab virtuaalsporti ümbritsev stigma ka siin lõpuks murenema. Paraku tundub, et selleni läheb veel omajagu aega.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.