Eesti

YouTube’is saab vaadata originaalkaadreid esimesest sukeldumisest Estonia vrakile 1994. aasta lõpus

Rootslaste dokumentaalseriaali tõttu korraldatakse Estonia vrakile uus sukeldumine.Foto: Jyrgen94 YouTube'i video kuvatõmmis

YouTube’i on üles laaditud pea kahetunnine video esimesest sukeldumisest Estonia vrakile, mis on filmitud natuke enam kui kaks kuud pärast laeva uppumist.

1994. aasta 28. septembril uppunud Estonia vrakile korraldati esimene sukeldumine sama aasta detsembri esimestel päevadel. 1.-4. detsembrini uurisid Estonia vrakki ettevõtte Rockwater A/S tuukrid, kelle kiivrites olevad kaamerad salvestasid kõike, mida vrakile sukeldudes nähti.

YouTube’is saadaval olev video on kokku lõigatud kõigil neljal sukeldumispäeval filmitud klippidest. Lisaks tuukrite kaamerate filmitud materjalidele on videos näha ka sukeldumisroboti filmitud klippe.

1994. aasta detsembri alguses korraldatud vraki vaatluse eesmärk oli välja selgitada, kas Estoniat oleks võimalik merepõhjast üles tõsta, kas surnukehade välja toomine oleks võimalik ilma laeva liigutamata, ja kas Estonia oleks võimalik katta betooni või kividega.

Sukeldumisel kogutud info põhjal koostati vastuoluline raport, milles väideti, et Estonia uppumise põhjustas tormise ilmaga rebenenud vöörvisiir.

Selles teoorias on hiljem korduvalt kaheldud. Hiljuti tõi uut informatsiooni päevavalgele dokumentaal “Estonia – leid, mis muutis kõik”, mille tegijad avastasid laeva vrakist augu, millest varem ei teatud. Dokumentaalis esitatud värske info tõttu on otsustatud korraldada Estonia vrakil uus uurimine.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.