Mängud

“PUBG” bännitud, “Fortnite” järgmine: kas üks riik keelustab mänge välja mõeldud uuringu alusel?

Jordaanias on "PUBG" sihikule võetud.Foto: kuvatõmmis

Jordaaniast on saanud järgmine riik, kus on keelustatud ülipopulaarne Battle Royale mäng “PUBG”. Väidetavalt plaanitakse ära keelata veel kuus mängu, nende hulgas ka “Fortnite”. Keeldude põhjuseks tuuakse WHO terviseuuring, mida ei ole kunagi läbi viidud.

Jordaania telekommunikatsiooni reguleerumise komitee (TRC) pakub “PUBGi” keelustamise põhjuseks vastakaid seletusi. Esialgu väideti, et mäng keelatakse ära, sest TRC on saanud hulgaliselt kaebusi nii lapsevanematelt kui ka erinevatelt organisatsioonidelt.

Teiseks põhjuseks tuuakse Maailma Terviseorganisatsioonis (WHO) väidetavalt läbi viidud uuring, mis väitvat, et spetsiifiliselt “PUBG” on vägivaldne mäng, mis viib sotsiaalse isoleerituseni, tekitab sõltuvust ja soodustab vägivaldset käitumist reaalses elus.

TRC viimase argumendi teeb eriti kummaliseks asjaolu, et mainitud uuringut ei eksisteeri. 2014. aastal WHO korraldatud terviseuuringus käsitleti küll mänge ja leiti, et liigmängimisel võib olla lastele halb mõju. Ja äsja lisas WHO mänguhäire ka ametlike haiguste nimekirja, kuid kumbki mainitud uuringutest ei käsitle vägivaldseid videomänge ega maini eraldi “PUBGi”.

TRC toob keelu õigustuseks ka selle, et “PUBG” on samuti keelatud Indias, Nepalis, Iraagis ja Hiinas. Ei mainita, et India keelud olid ajutised ja regionaalsed ning Nepalis põrkus keeld ülemkohtu vastuseisule. Hiinas on mäng küll keelatud, kuid selle asemel lasti seal välja “PUBGi” patriootlik versioon.

Väidetavalt plaanib TRC Jordaanias keelustada veel kuus videomängu, millest üks on “Fortnite”. Ei ole täpsustatud, milliste mängudega on tegu ülejäänud viie näol.

Märksõnad: , , ,

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.