Põhjalik juhend: kas osta PlayStation 4, Xbox One või Nintendo Switch?

Teeme sulle sobiva mängukonsooli valiku lihtsaks.Foto: Greenprophet

Uue mängukonsooli ostmine võib olla korralik katsumus. Kui esmapilgul võib tunduda, et erinevatel mängumasinatel ei ole suuremat vahet, siis tegelikult sõltub valikust palju, alates konsoolile saadaval olevatest mängudest kuni kõrvaliste teenusteni, mis mängukogemuse nauditavamaks muudavad.

Dilemma pehmendamiseks kirjutame siin lahti PlayStation 4, Xbox One’i ja Nintendo Switchi head ja vead ning soovitame, milline konsool võiks just sulle kõige paremini sobida.

PlayStation 4 Pro.Foto: Sony

PlayStation 4

2013. aastal ilmunud PlayStation 4 müüakse kolmes erinevas versioonis – osta saab PlayStation 4, PlayStation 4 Slimi ja PlayStation 4 Pro.

PlayStation 4 ja PlayStation 4 Slimi näol on tehniliste näitajate poolest tegu sama masinaga. Peamine vahe seisneb selles, et Slim on algupärasest konsoolist natukene väiksem. Mõlema konsooli maksimaalne resolutsioon on 1080p ning neil on olemas HDR tugi.

Kui sul on olemas 4K televiisor või monitor HDR toega, siis võiksid kolmest saadaval olevast variandist kindlasti eelistada PlayStation 4 Prod. Tegu on 2016. aastal ilmunud PlayStation 4 võimsama versiooniga, mis suudab mänge kuvada 4K resolutsiooniga.

Algupärase PlayStationi 1080p resolutsiooni ja Pro 4K pildikvaliteedi vahe on nagu öö ja päev. Kuigi kõik mängud ei näe Pro peal paremad välja, siis Sony eksklusiivid ja muud uuemad ning suuremad teosed kasutavad Pro lisavõimsust ära ja näevad selgelt vaieldamatult välja. Kuid veelkord: Pro on mõistlik ost ainult siis, kui omad 4K ja HDR võimekusega ekraani.

PlayStation 4 hind Euronicsis on 329 eurot ja Pro on saadaval 429 euroga. Pane ka tähele, et tavalise PlayStation 4 tuleb kaasa 500 GB kõvaketas, kuid Prol on vaba kettaruumi 1TB.

PlayStationi eksklusiivsete mängude kataloog on võimas.Foto: Sony

PlayStationi kasuks räägib lai kvaliteetsete eksklusiivmängude valik. Kas sulle meeldivad väga kauni graafikaga loopõhised teosed, mis on sageli mõeldud eelkõige üksi mängimiseks. Sel juhul võib PlayStation olla sinu jaoks, sest mängud nagu “God of War”, “Spider-Man”, “Days Gone”, Horizon Zero Dawn”, “The Last of Us” ja “Unchartedi” seeria on kujunenud kõik väga head ja kindlasti mängimist väärt.

Sony konsooli omanikele pakutakse ka kahte lisateenust PlayStation Plusi ja PlayStatin Now kujul. PlayStation Plus on internetis mängimiseks vajalik ning see maksab 8,95 eurot kuus. Kolme kuu liikmeaeg maksab 24,95 ja aastane tellimus 59,95 eurot. Lisaks võimalusele internetis mängida pakub Plus tellijatele eksklusiivseid allahindlusi ja igal kuul ligipääsu käputäiele tasuta mängudele.

PlayStation Now on mängude striimimise teenus, mis maksab kuus umbes 10 eurot. Selle teenuse kasutajamugavus sõltub suuresti sinu internetist, kuid kiiremates mängudes ei pruugi pilt ja nupuvajutused alati sünkroonis olla.

Valikus on üle 700 mängu, kuid kõiki uuemaid PlayStationi hitte sealt ei leia. Küll aga on teretulnud võimalus mänge arvutisse striimida ning mängida PlayStation 2 ja PlayStation 3 mänge.

Xbox One X.Foto: Microsoft

Xbox One

Microsofti Xbox One mängukonsool on saadaval samuti kolme erineva mudelina – Xbox One S, Xbox One S All-Digital ja Xbox One X.

Eestis on üsna tavapärane 1 TB kõvakettaga Xbox One S, mis on saadaval umbes 220 euroga. Xbox One S All-Digital erineb tavalisest One S-ist ühel olulisel moel – konsooli ei ole sisse ehitatud plaadimängijat ning mänge ja programme peab masinasse alla laadima. All-Digitali ostuga saad hinna sees kaasa ka kolm tasuta mängu – “Minecrafti”, “Forza Horizon 3” ja “Sea of Thievesi”.

Xbox One X on Microsofti versioon Sony PlayStation 4 Prost. Tegu on hetkel vaieldamatult maailma võimsaima mängukonsooliga, mis suudab õigetes oludes kuvada konkurentidest krõbedamat pilti. Taaskord on selle pildi nautimiseks hädavajalik soetada korralik 4K telekas. 1TB kõvakettaga Xbox One X-i hinnad jäävad umbes 400 euro juurde.

Kui soovid osta uue Xboxi, siis kõige tulevikukindlam valik on Xbox One X. Isegi kui sul ei ole 4K telekat, siis X-i peal näevad mängud ikka natukene paremad välja (sama kehtib ka PlayStation 4 Pro kohta). All-Digital võib näida hea ideena, kuid konsooli sees on peidus vanem tehnoloogia ning kolmest kaasa tulevast mängust kaks on olemas Xboxi ühe suurimas tõmbenumbris, Game Passis.

Game Pass on Xboxi üks suuremaid tõmbenumbreid.Foto: Microsoft

Game Pass annab mõistliku kuutasu eest ligipääsu enam kui tuhandele mängule ja on üks peamisi põhjuseid, miks Xboxi omada. Kõik Xboxi eksklusiivmängud jõuavad ilmumiskuupäeval koheselt Game Passi, seega hetkel leiad sealt näiteks “Gears 5”, “Forza Horizon 4”, “Sea of Thievesi” ja peaaegu kõiki “Halo” mänge sisaldava “Halo: Master Chef Collectioni”. Game Passis on ka All-Digital konsooliga kaasa tulev “Minecraft”.

Kuu aega Game Passi maksab 10 eurot ja teenus on 4 euro eest kuul saadaval ka arvutil. Üsna sageli pakutakse Game Passi ka soodusega, mille raames saab näiteks kolme kuu tellimuse kätte vaid 1 euroga. Game Pass on üks parimaid mänguturul saadaval olevaid pakkumisi ning igale Xboxi omanikule rangelt soovitatav. Xboxil ei ole nii palju tugevaid eksklusiivmänge kui PlayStationil, kuid Game Passi omanikud ei pea nende eest 60 eurot välja käima.

Lisaks Game Passile pakutakse Xboxi kasutajatele ka Xbox Live Gold teenust, mis töötab sarnaselt PlayStation Plusile – seda on vaja internetis mängimiseks ja annab ligipääsu suurematele soodukatele. Kuu aega Goldi maksab 10 eurot, kuid hiljuti hakati seda pakkuma koos Game Passiga, seega Goldi eraldi osta ei ole enam suuremat mõtet.

Nagu mainitud, siis Xbox eksklusiivmängude osas PlayStationi vastu ei saa. Samas, kui Sony konsoolil on palju kvaliteetseid üksikmänge, siis Xboxilt leiad mitmeid koos sõpradega mängimiseks mõeldud eksklusiive nagu “Gears 5”, “Sea of Thieves”, “Halo” ja “Forza Horizon 4”. Neid mänge saab nautida ka üksi, kuid seltskonnaga on need kindlasti lõbusamad.

Nintendo Switch (taga) ja Switch Lite.Foto: Nintendo

Nintendo Switch

2017. aastal müügile tulnud Nintendo Switch erineb kahest eelnevast mängumasinast oluliselt. See on müügil kahes variatsioonis – Nintendo Switch ja Nintendo Switch Lite.

Algupärase Nintendo Switchiga tuleb kaasa dokk, mis võimaldab konsooli ühendada televiisoriga. Lisaks sellele on konsooli külgedele kinnitatud mängupuldid, mida saab korpuse küljest eemaldada. Seega iga Switchiga tuleb kaasa kaks pulti, samal ajal kui enamike PlayStation 4 ja Xbox One’i versioonidega saad kaasa ühe mängupuldi.

Erinevalt PlayStation 4 ja Xbox One’ist ei paku Switch sama head pildikvaliteeti. Telekaga ühendatud konsool suudab maksimaalselt välja pigistada 1080p resolutsiooniga pildi ning pihukonsoolina kasutades jääb pildikvaliteet 720p juurde.

Nintendo Switchi on müügil kahes erinevas versioonis. Vanem mudel V1erineb uuemast versioonist V2eelkõige aku kestvuse poolest. Uuema mudeli aku peab vastu kuni 9 tundi, kuid see oleneb suurest sellest, mida konsooliga teha. Switchi eest pead välja käima umbes 360 eurot.

Switchi V1 (üleval) ja V2 (all) mudelitel on erineva kujundusega pakendid.Foto: Reddit

Nintendo Switch Lite on tavalisest Switchist oluliselt erinev. Seda saab kasutada vaid pihukonsoolina – konsool telekaga ei ühildu ja puldid korpuse küljest lahti ei käi. Mängid üksinda ja väikesel ekraanil, kuid see-eest maksad vähem. Switch Lite’i saad kätte umbes 250 euroga.

Switchil on saadaval väga häid mänge, mida ei ole võimalik muudel konsoolidel mängida. Kui sind huvitab “Super Mario Odyssey”, “Legend of Zelda: Breath of the Wild”, “Mario Kart 8 Deluxe”, “Splatoon 2” või “Super Smash Bros”, siis on Switch su ainus valik. Tänu konsooli tohutule populaarsusele on viimastel aastatel Switchile jõudnud ka mitmeid konsoolidel ja arvutil saadaval olevaid tuntud mänge, nagu näiteks “FIFA”, “The Witcher 3”, “Doom” ja mitmed “Assassin’s Creedid”.

Mõne aja eest lõi ka Nintendo PlayStation Plusile ja Xbox Live’ile sarnaneva teenuse Nintendo Online, mis maksab aastas 20 eurot. See on vajalik, et internetis mängida, kuid muus osas on see võrreldes konkurentidega üsna sisutühi. See võimaldab küll mängida retromängude kogumikku ja “Tetris 99”, kuid kui see sind ei kõneta ja üle interneti sa ka ei mängi, siis ei ole selle teenuse eest maksmine hädavajalik.

Switch on mitmekülgne konsool, mis sobib hästi nii üksi kasutamiseks kui ka koos mängimiseks. Mänguvalikus on hulgaliselt lapsesõbralikke mänge ja teoseid, mis sobivad ideaalselt aega sisustama näiteks nii rahvarohketel sünnipäevapidudel või pikkadel lennureisidel. Switchi mängurepertuaaris on suure tõenäosusega peidus midagi iga maitsega mängijale.

Konsoolivalik sõltub maitsest, kuid siin on veel paar asja, mida meeles pidada.Foto: The Verge

Milline konsool on mulle õige?

Sellele küsimusele suudad ülaloleva info põhjal anda kõige täpsema vastuse sina ise, kuid siin on siiski paar asja, mida silmas pidada.

Esiteks, uus PlayStation ja Xbox ilmuvad varsti. Aasta lõpus jõuavad turule PlayStation 5 ja Xbox Series X, seega ei pruugi olla hetkel olla kõige parem idee kulutada 400-500 eurot juba praegu vananenud tehnikale, mis ei ole peagi enam mänguarendajate prioriteet.

Teiseks, kui oluline on sinu jaoks graafika? Kui sul on kodus uhke 4K telekas ja sa tahad täie raha eest nautida graafiliselt kõige muljetavaldavamaid mänge, siis vali Xbox One X või PlayStation 4 Pro. Xbox One X on võimsam, kuid Microsoftil on vähem muljetavaldavaid eksklusiivmänge. Mina valiksin PlayStation 4 Pro, sest mulle meeldivad Sony mängud rohkem Pro peal näevad need välja tõsiselt head.

Milline on kõige tulevikukindlam konsool? Kahtlemata Nintendo Switch. Kui PlayStation 4 ja Xbox One muutuvad järgmisel aastal teisejärguliseks, siis uut Switchi mudelit ei ole veel välja kuulutatud ja seda pole ka vaja. Nintendo konsool sobib võrratult neile, kes ei nõua parimat graafikat, tahavad mängud endaga igale poole kaasa võtta ja naudivad koos teistega mängimist. Lisaks on Switch konkurentidest ka korralikult odavam.

Ma ei tea ikka, mida teha!

Osta Nintendo Switch ja kogu aasta lõpuni raha, et osta pühadehooajal tutikas uue põlvkonna PlayStation või Xbox.

Switch on konkurentidest odavam ja selle peal on saadaval väga lai mänguvalik, sealhulgas ka suurepäraseid eksklusiive, mida mujal mängida ei saa. Olenevalt konsooli versioonist saad mängida nii suurel telekal kui ka igal pool mujal kas üksi või koos teistega.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.