Ülevaade: kogu info, mida me PlayStation 5 kohta teame

Mängud on toredad, aga kus on konsool?Foto: GamesRadar

PlayStation 5 ei ole enam vaja pikalt oodata. Koondame ühte kohta kokku kogu info, mida me praeguseks Sony järgmise mängukonsooli kohta teame.

Alustame kõige elementaarsemast – Sony järgmise konsooli nimeks saab tõepoolest ametlikult PlayStation 5. Hiljuti avaldati ka järgmise PlayStationi ametlik logo, mis ei üllatanud absoluutselt mitte kedagi.

Millal PlayStation 5 ilmub ja kui palju see maksab?

PlayStation 5 jõuab müügile 2020. aasta lõpus, kuid Sony ei ole veel avalikustanud konsooli täpset ilmumiskuupäeva ja hinda. PlayStationi süsteemiarhitekt Mark Cerny ütles eelmisel aastal, et konsooli hind tuleb “mänguritele meelepärane”.

Siiski, usaldusväärsest allikast pärit leke väidab, et Sony plaanib uue PlayStationi Põhja-Ameerikas müügile tuua 20. novembril. Kui ilmus PlayStation 4, siis see jõudis Eestis müügile USA-st kaks nädalat hiljem, seega kui antud leke peaks tõele vastama, võivad esimesed PlayStation 5 konsoolid meieni jõuda detsembri alguses.

Samast allikast pärit leke väidab ka, et PlayStation 5 hakkab maksma 499 dollarit. Sellele järeldusele jõudsime ka meie – see oleks kuldne kesktee PlayStation 3 600-eurose ja PlayStation 4 399-eurose alghinna vahel. 500-eurosele hinnalipikule viitavad ka kuuldused, et Sonyl on keeruline hankida PlayStation 5 riistvarakomponente ja see kergitab masina hinna kõrgemaks.

Kui sa ei kannata absoluutselt oodata, siis tegelikult on juba võimalik PlayStation 5 ka eeltellida. Tehnikapoe MediaMarkti Rootsi esindus müüb konsooli 9990 rootsi krooniga ehk umbkaudu 915 euroga. Kui sul rahast kahju ei ole, siis lase käia!

Mida PlayStation 5 suudab?

Sony ei ole avalikustanud kõiki PlayStation 5 tehnilisi näitajaid, kuid nii mõneltki asjalt on juba saladuseloor kergitatud.

Teame näiteks, et PlayStation 5 toetab ülirealistlikke valguslahendusi võimaldavat ray tracingu tehnoloogiat. Konsool põhineb AMD kiibil ja AMD Navi perekonna graafikakiibil.

Lisaks 4K resolutsioonile toetab PlayStation 5 ka 8K pilti värskendussagedusega 120 Hz, ning 3D-audiot. Konsooli on sisse ehitatud SSD-ketas, mille abil loodetakse mängude laadimisaegasid oluliselt lühendada. Mõne aja eest lekkinud video näitab, et PlayStation 5 on praeguse põlvkonna konsoolidest tõepoolest tunduvalt kiirem.

Hiljutises lekkes tuuakse välja, et PlayStation 5 graafikaprotsessoril saab olema võimsust 9,2 teraflopi, mis on PlayStation 4 Pro 4,2 teraflopiga võrreldes suur samm edasi. Praeguseks teame, et Xbox Series X-i graafikaprotsessoris on peidus tervelt 12 teraflopi.

Selline on PlayStation 5 kummalise ilmega arenduskomplekt. Foto: Slashgear

Väidetavalt lubab PlayStation 5 mänge installeerida ja kustutada osadena. Näiteks saab olema võimalik alla tirida ainult mängu mitmikmänguosa ja jätta üksikmängukampaania installeerimata. Sama kehtib ka mängude kustutamisel – kui tahad vabastada kettaruumi, kustuta ära mitmikmäng, kuid jäta üksikmänguosa alles.

Kuulu järgi on uueks saanud ka PlayStationi kasutajaliides, mis kuvab mängijale rohkem infot konsooli avamenüüs. Näiteks mängu ei ole vaja tööle panna, et näha kui mitu inimest on mitmikmängu serveris. Kasutajaliides kuvab seda infot mängu käivitamata ning avamenüüst on võimalik valida ka endale sobivad serverid-missioonid ja kohe soovitavat sisu mängima hakata.

PlayStation 5 suudab jätkuvalt mängida füüsilist meediat ning toetab ka PlayStation 4 mänge. Veel on Sony kinnitanud, et praegune PlayStationi virtuaalreaalsuskomplekt töötab ka PlayStation 5-ga.

Juba on teada, et Sony töötab PlayStation 5 võimsama versiooni PlayStation 5 Pro kallal. Leitakse, et PlayStation 5 eluiga on 6-7 aastat ning selle ajaakna sees plaanitakse turule tuua ka PlayStation 5 uuendatud versioon. Juba mõeldakse ka PlayStation 6, 7, 8, 9 ja 10 peale.

Uued ülitundlikud DualShock 5 puldid

PlayStation 5 pult DualShock 5 saab kaks olulist uuendust. Esiteks, pultidesse on sisse ehitatud adaptiivsed päästikud, mis käituvad vastavalt kontekstist erinevalt. Näiteks kui mängija vinnastab vibu, siis on päästikut raskem alla vajutada. Kiire automaadiga täristamine on nuppu vajutavale sõrmele teistsugune kui raske pumppüssi raksatus.

Teine suurem uuendus on haptilisus, mis tähendab seda, et puldi sisse ehitatud mootoritega antakse võimalikult täpselt edasi seda, millistel pindadel mängija mängus liigub. Näiteks kui sõidad automängus vasakul asuvate ratastega murul ja paremate ratastega asfaldil, siis annavad puldi parem ja vasak osa mängijale erineva reaktsiooni.

Uued fotod PlayStation 5 arenduskomplektist näitavad lähedalt DualShock 5 pulti. Foto: Reddit

Mõne aja eest pani tehnikasait LetsGoDigital lekkinud patendidokumentide põhjal kokku PlayStation 5 puldi 3D-pildi, mis näitab, milline võib DualShock 5 hakata välja nägema. Peamise uuendusena on praegu saadaval oleva puldi keskosas asuv puutetundlik nupp asendatud ekraaniga, mis näitab mängijale kui mitu inimest antud hetkel pulti kasutab.

Patendiinfo kohaselt saab mängijatel olema võimalik pilve kaudu enda PlayStation 5 pulti teistega jagada. Spekuleeritakse, et üks mängija saab anda teisele osalise kontrolli enda puldi üle, et koos mängida, või saab olema võimalik üle interneti anda enda pult täielikult kellegi teise käsutusse.

Väidetavalt saab ühte pulti kasutavatel mängijatel olema võimalik muuta ka nuppude sätteid. Näiteks kui üks mängija jagab enda pulti teisele, siis see inimene võib mängu sätetest muuta puldi seadeid, ilma et see esimese mängija sätteid mõjutaks.

LetsGoDigitali ettekujutus PlayStation 5 puldist. Foto: LetsGoDigital

Hiljuti avalikustas Sony meelelahutusdivisjoni juht Jim Ryan, et on ülitundliku PlayStation 5 puldiga mänginud arenduses olevat järgmist “Gran Turismot”. Ta väitis, et pärast uue puldi proovimist on keeruline vana puldi juurde tagasi minna.

Mida mängida saab?

PlayStation 5 mängud on juba arenduses – stuudiotele on laiali saadetud kummaliselt futuristliku välimusega arenduskomplektid. Lõplik konsool selline tõenäoliselt välja nägema ei hakka ja arenduskomplekti veidral disainil on üks kindel loogiline põhjus.

Loo avaldamise hetkel on PlayStation 5 peale ametlikult välja kuulutatud kolm mängu – uus “Gran Turismo”, sellel aastal ilmuv fantaasia rollimäng “Godfall” ja “Sõrmuste isanda” maailmas aset leidev “Lord of the Rings: Gollum”, mis ilmub 2021. aastal.

“The Last of Us: Parti II” ilmub 29. mail ja esialgu PlayStation 4 peale. Foto: Naughty Dog

On enam kui tõenäoline, et PlayStation 5 peale jõuavad ka mitmed selle aasta suurimad mängud, nagu “The Last of Us: Part II”, “Cyberpunk 2077”, “Ghost of Tsushima”, “Watch Dogs Legion” ja mitmed teised teosed. Arvatavasti saame peagi PlayStation 5 peal mängida ka “Death Strandingut”.

Lisaks mainitud mängudele on kõlakate kohaselt juba töös ka “God of War 2” ja järjed “Horizon Zero Dawnile” ja “Spider-Manile”. Ka need mängud ilmuvad ülisuure tõenäosusega just PlayStation 5 peale.

Oleme kokku pannud ka nimekirja mängudest, mida saad tõenäoliselt hakata PlayStation 5 peal mängima.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.