Raamat

Neil Gaimani “Põhjala müüdid” toovad pimedasse talve killukese maagiat ja müstikat

"Põhhala müüdid" on külmal ja pimedal talveõhtul heaks kaaslaseks. Foto: Rob Brewer/Flickr

Kuigi “Põhjala müüdid” ei ole Neil Gaimani originaallooming, on jutustused Thorist, Odinist ja muudest jumalustest siiski edasi antud autorile omase müstilise stiili ja nauitava keelekasutusega.

“Põhjala müüdid” ei paku midagi enamat ega vähemat sellest, mida pealkirjas lubatakse – tegu on Skandinaavia mütoloogiast tuntud legendide kogumikuga. Jutustatakse Thori haamri legend, hiiglaste ja jumalate vahelisest vägikaika vedamisest, Lokist, Freyast, Odinist ja veel paljudest teistest. Sellele kompotile lisab värvikat vürtsi Gaimani omapärane stiil, mis teeb jumalustest inimlikud tegelased, kellega kõik samastuda suudavad.

Religiooni ja mütoloogia lahkamine ei ole Gaimanile võõras. Nendele teemadele on üles ehitatud tema 1990. aastal ilmunud hittromaan “Head ended”, mis räägib jumalate olelusvõitlusest üha enam ilmalikustuvas maailmas.

Sarnaseid jooni saab näha ka “Põhjala müütides” – Thor ja Odin saadavad korda küll imelisi tegusid, kuid ei erine iseloomult täiesti tavalistest inimestest. Ka neil on oma tugevused ja nõrkused. Müütides on puudujäägid ehk olulisemadki, sest just need on sageli jumaluste erinevate seikluste katalüsaatoriks.

Pimedasse ja külma talveaega sobivad maagilised lood lumistel mäetippudel elavatest jumalatest seega hästi. “Põhjala müüte” saab lugeda Elisa Raamatu vahendusel ning teos on saadaval ka Rahva Raamatu ja Apollo kauplustes.

Märksõnad: , ,

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.